Elemzés   A rovat támogatója a MET Csoport

Legolvasottabb cikkeink 2020-ban

NRGreport | 2020.12.31. 11:33

Napenergia és napelemek, zuhanó olajár, a hazai energiaszektor tortája, 12 éves fúziós reaktort építő általános iskolás fiú, kannibállá váló parti madarak, régi mobiltelefonok, a svédek és a kínaiak. Ezek voltak a legolvasottabb cikkeik 2020-ból.

Mit kezdjünk a régi mobiltelefonnal?

A hibás vagy megunt mobilok legtöbbször a szekrény mélyére kerülnek, mivel a felhasználók többsége hosszú évekig képes őrizgetni a régebbi készülékeket, azt remélve, hogy egyszer még jók lehetnek valamire, de azok rendszerint végül a kukába kerülnek, amivel jelentős kárt veszélyt jelentnek a környezetnek. Bővebben…

Ez vár az olajárra 2021-ben

Bár decemberben érdemben javultak az olajpiaci kilátások, nagyrészt a koronavírus-vakcinákról érkező kedvező hírek hatására, ezzel együtt 2021 küzdelmes év lehet az olaj számára. A legtöbb elemző szerint mérsékelt ütemű, lassú és fokozatos áremelkedés vár az energiahordozóra, miközben a kereslet nyomás alatt maradhat a növekvő optimizmus és a termeléskorlátozások mellett is. Olyan vélemény is akad ugyanakkor, mely szerint sok olajipari beruházás elmaradása miatt nagyobb drágulás sem kizárt. Bővebben…

Pánikszerűen veszik a napelemeket a csapásokat egymás után elszenvedő Ausztráliában

A koronavírus-világjárvány terjedése sokakból a józan megfontolásokon túlmutató pánikvásárlásokat vált ki, amelyek során hatalmas mennyiségű élelmiszert, fertőtlenítőszereket, WC-papírt és egyéb terméket igyekeznek beszerezni a boltokat megrohamozó vásárlók. A bizonytalan időkre jellemző pánikvásárlások célpontjai tehát jellemzően a nem tartós fogyasztási cikkek, azonban a katasztrofális bozóttüzeket csak február végére, március elejére eloltó, a közelmúltban súlyos áradásoktól is szenvedő és máris a koronavírus-járvány fenyegetésével szembenéző Ausztráliában a napelemek példátlan mértékű felvásárlása indult meg. Bővebben…

12 évesen összebarkácsolt egy fúziós reaktort

Míg szerte a világon futballpálya méretű atomfúziós reaktorok építésére költenek milliárdokat egyes államok, addig egy Tennessee állambeli 12 éves általános iskolás a világ legfiatalabbjaként ért el magfúziót a Guinness World Records szerint. Jackson Oswalt rá néhány órára töltötte be 13. életévét. Bővebben…

A napelemeket is megfertőzte a koronavírus

A kínai koronavírus járvány nem csupán az olajkereslet visszafogása révén hat az energiaszektorra immár egyre inkább globális szinten is. A feldolgozó-ipari gyártóegységek leállásainak és a termelés akadozásának eredményeképpen a fotovoltaikus panelek és a napelemrendszerek egyéb komponenseinek kínai exportjában fennakadások mutatkoznak, ez pedig már Ázsia-szerte zavart okoz a napenergia ipar ellátási láncában, negatívan befolyásolva az iparági projekteket is. Bővebben…

A svédek mini energiatermelő erőművekké alakítják otthonaikat

A World Economic Forum Svédországgal példázza a jövő klímatudatos társadalmát, hiszen a svédek kiemelkedően magas, azaz 54%-ban használnak megújuló energiaforrásokat az ország energiaellátáshoz, azonban nem érik be ennyivel, most azt otthonaikat is átalakítják, hogy azok ne csak áramot fogyasszanak, de tartalékolni, sőt termelni is képesek legyenek. Bővebben…

Beszakadt az olajár

Miközben az amerikai részvényindexek új csúcsra mentek Donald Trump nyilatkozatára és arra, hogy az amerikai-iráni feszültség enyhülni látszik, az olaj árfolyama beszakadt a mai kereskedésben. Bővebben…

MVM – OPUS – MET: a torta tálalva!

Nem könnyű átlátni a magyar energiaszektort több szinten átrendező, az elmúlt bő két évben megvalósult szövevényes tranzakciók sorozatát, amelynek főszereplői az állami MVM, a német E.On, továbbá az ugyancsak magyar kötődésű, de magántulajdonban álló MET, valamint az Opus. Az NRGreport megkíséreli – a részletekben nem elveszve – áttekinteni a folyamat főbb állomásait, egyben igyekszünk előre jelezni a lezártnak bizonyosan nem tekinthető átalakulás lehetséges folytatásának irányait. Bővebben…

Gyakorlatilag kannibálokká teszi a parti madarakat az élelemhiány

Gyorskaján is elélnek a város közelében élő vízi madarak, ez pedig azt jelenti, hogy néha ráfanyalodnak a csirkeszárnyakra is – derült ki egy friss kutatásból. Bővebben…

A hidrogénről szólhat a klímaváltozás elleni küzdelem második menete

Ahogyan az üvegházhatású gázok kibocsátásnak felszámolására irányuló erőfeszítés egyelőre túlságosan lassan is, de halad előre, újabb és újabb technológiák merülnek fel (újra) a probléma lehetséges megoldásának részeként . Ilyen technológia a hidrogén, amelynek kulcsszerepe lehet a jövő fenntartható energiagazdaságában. A hidrogén a Nemzetközi Energiaügynökség szerint a hiányzó láncszem lehet a dekarbonizációs folyamatban, de mások is úgy vélik, hogy a hidrogén egybefoghatja a jövő tiszta, karbonsemleges energiarendszerét, a DNV GL új jelentése szerint pedig a megújuló alapon előállított hidrogén egyike lehet annak a három technológiának, amelyek a 2020-as évtizedben áttörést idézhetnek elő és jelentősen felgyorsíthatják a globális kibocsátáscsökkentést. Bővebben…

  NRGreport
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.