Legolvasottabb cikkeink 2020-ban
NRGreport | 2020-12-31Napenergia és napelemek, zuhanó olajár, a hazai energiaszektor tortája, 12 éves fúziós reaktort építő általános iskolás fiú, kannibállá váló parti madarak, régi mobiltelefonok, a svédek és a kínaiak. Ezek voltak a legolvasottabb cikkeik 2020-ból.
-
2020 TOP 15 eseménye az energiaszektorban
Mozgalmas évet zár a hazai energiaszektor. Fertőtlenítőszer gyártásba kezdett a MOL, átalakult az árampiac, átvette az MVM a Mátrai Erőművet. 2020 legmeghatározóbb eseményei.
-
2,6% -kal emelkedik globálisan a szén iránti kereslet 2021-ben a Nemzetközi Energiaügynökség előrejelzése szerint
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) „Coal 2020” jelentése szerint ugyan a globális szénfogyasztás 7%-kal, vagyis több mint 500 millió tonnával csökkent 2018 és 2020 között, 2021-ben mégis 2,6%-os kereslet növekedés várható, köszönhetően elsősorban Kínának, Indiának és Délkelet-Ázsiának.
-
Meglepő fordulatok után, befejeződni látszik a Ceausescu idején indult román atomerőmű-projekt
Régóta húzódó bizonytalan helyzetet zárt le, hogy a napokban aláírták a romániai cernavodai atomerőmű csaknem 8 milliárd dolláros bővítési projektjéről szóló román-amerikai kormányközi megállapodást. Az amerikaiak belépése a projektbe ugyan nem nevezhető váratlannak, tekintettel a két ország közötti hagyományosan jó kapcsolatra, ugyanakkor maga a cernavodai atomerőmű és tervezett bővítésének története több meglepő fordulatot is hozott, és nem kizárt, hogy még tartogat is.
-
Egyelőre nem tudja ellensúlyozni a vakcina a lezárásokat
Nem törte még át az 50 dollárt az olaj ára. Miután beadták az első vakcinát Nagy-Britanniában, a rövid ideig tartó fellendülést követően a befektetők ismét a járvány okozta keresletcsökkenéssel vannak elfoglalva.
-
A vakcina hírére a Goldman Sachs már 65 dollárra várja az olaj árát 2021-ben
A Goldman Sachs arra számít, hogy a Brent nyersolaj a következő évben hordónként 65 dollárt fog elérni a Covid-19 vakcina és az OPEC+ visszafogott növekedésének köszönhetően.
-
Magyarország állhat talpra a leggyorsabban a V4-ek közül?
A Cambridge Econometrics (CE) kutatócég budapesti irodájának friss tanulmánya szerint fenntartható, zöld megújulási programokkal megsokszorozhatják a gazdaság újraindítása érdekében tett lépések hatását a visegrádi négyek. A cég szerint közülük is Magyarország lehet a régió nyertese, a növekedés eredményeként idehaza összesen a GDP 4 százalékát kitevő többlet keletkezhetne 2030-ig.
-
Figyelmeztetnek a kutatók: fokozódhat a felmelegedés, ha csak az aeroszolokat csökkentjük
Fokozódhat a Föld felmelegedése, ha az aeroszolszennyezést csökkentjük, ám az üvegházhatású gázok kibocsátását nem – számolt be egy új amerikai kutatás eredményeiről az MTI.
-
Így alakulhat át az Egyesült Államok energiapolitikája Biden elnöksége alatt
Mostanra már talán biztosak lehetünk abban, hogy a demokrata Joe Biden nyerte meg az idei amerikai elnökválasztásokat. Íme néhány változás, amelyek az Egyesült Államok energiapolitikájában bekövetkezhetnek irányítása alatt.
-
Némi borzongással figyeli az olajipar az amerikai választásokat
Az amerikai választásokon a demokrata győzelem esélye ijesztgeti az olaj- és gázipart, akik épp félve figyelik és számolgatják, vajon mit jelenthet az esetleges hatalomváltás számukra.
-
Háromszor annyi a megújuló iparági munkahelyek száma Trump elnöksége alatt, mint a fosszilis szektorban
Az amerikai elnökválasztási szezonban az energiaszektort érintő kérdéseket főként a munkahelyszám csökkenése vagy növekedése mentén vitatták meg. A kaliforniai BW Research Partnership Inc. adatai alapján a tényleges olaj- és gázipari foglalkoztatási számok mást mutatnak, mint gondolnánk.
-
Közel 200 európai reptér fog fizetésképtelenné válni, ha nem áll vissza az utasforgalom
A következő hónapokban 193 repülőtér kerülhet csőd közelébe, ha az utasforgalom az év végére nem kezd helyreállni: 277 ezer munkahely és 12,4 milliárd euró GDP forog kockán.
-
Nem a klímakérdés dönti el az amerikai választásokat, hanem a járványkezelés, a gazdasági válság és a faji kérdések
Bár a számos amerikai fiatal a klímaváltozásért aggódik leglátványosabban, mégis amikor az elnökválasztáson kell szavazni, sokan úgy vélik: nem a klímaváltozás a legfontosabb kérdés, hanem sokkal inkább az Egyesült Államok megtépázott gazdasága, a COVID-19 járvány és a faji igazságosság kérdése.
-
Kész az 55 pontból álló akcióterv, ami nélkül lehetetlen lesz elérni a nettó zéró célokat
Energia, közlekedés, ipar, épületek és mezőgazdaság – ezekben a szektoroknak kell több és hatékonyabb innovációs fejlesztést mielőbb felmutatni, hogy a 2050-re beharangozott nettó zéró célkitűzés elérhető legyen. A francia tanácsadócég, a Capgemini nemzetközi szakértők több tucatjával dolgozta ki hozzá az 55 pontból álló Fit for Net-Zero akciótervet.
-
Rengeteg az olajmezőkhöz kapcsolódó megszűnt munkahelyek száma, amelyeknek háromnegyede nem tud visszatérni 2021 végéig a Deloitte szerint
(Bloomberg) – A Deloitte LLP elemzése szerint az amerikai kőolaj- és vegyipari ágazatokban a világjárvány következtében megszűnt munkahelyek csaknem háromnegyede nem tud a jövő év vége előtt visszatérni.
-
Dánia lett a legkörnyezettudatosabb ország
A világ legzöldebb országainak listáján csak európai ország található az első 10 helyezett között. Dánia az élre ugrott, Svájc harmadik helyre csúszott vissza, Hollandia épp nem fért fel a top10-be, míg Japán a 12, Magyarország pedig a 33. lett.
-
Zöld vagy piros? Avagy az atom, az EU, a klímaválság, meg a végnélküli vita
Vannak, akik szerint nincs helyük a villamosenergia-mixben, míg mások úgy vélik, az atomerőművek jelentik a legjobb választ az egyre fenyegetőbb klímaválság megoldására. Egyelőre az Európai Bizottság sem rendelkezik kiforrott állásponttal azzal kapcsolatban, hogy a nukleáris energia besorolható-e fenntartható zöld beruházásként, ezért Közös Kutatóközpontját (Joint Research Centre, JRC) bízta meg a kérdés tisztázásával, de már a vizsgálatra vonatkozó döntés is heves kritikákat váltott ki.
-
Már nem szállna el az olajár, ha újabb hullám jön
Júliusban inkább negatív piaci kilátásokról és 40 dollár alá benéző olajárról számoltunk be, a legújabb derűlátó várakozások szerint azonban a COVID-19 egy esetleges második hulláma már közel sem rengetné meg a tavaszihoz hasonlóan a piacot.
-
Az olajtársaságok nem számíthatnak gyors fellendülésre
A koronavírus-járvány miatti lezárások világszerte a közlekedés csökkenését eredményezték, ez pedig az olaj iránti kereslet összeomlásához vezetett. Egyelőre továbbra is kilátástalan az olajtársaságok közeljövője – írja a Focus.de.
-
Ki közlekedik zöldebben?
A fejlett országokban, bár vannak jól fotózható és kommunikálható részeredmények, összességében messze szennyezőbb a közlekedés, mint a közép-európai országokban – állítja a G7 cikke.
-
A vártnál jobban csökkentek májusban a termelői árak az euróövezetben
Májusban, a járványvédelmi korlátozások bevezetésének harmadik hónapjában a vártnál nagyobb mértékben csökkentek az ipari termelői árak az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtöki jelentése alapján.
-
Arányait tekintve Magyarországon brutálisan sok energiát használunk fel fűtésre
Ez a magas fogyasztás ráadásul az időjárással önmagában egyáltalán nem magyarázható. E tekintetben magasan az EU-átlag fölött vagyunk, előzve az összes észak-európai országot, és nagyjából az egész Baltikumot is – írja a Pénzcentrum.
-
Megújuló energia: mi válthatja le a szaldós elszámolást?
Hosszú távon nem tartható fenn az a jelenlegi rendszer, amelyben a szolgáltatónak a fogyasztói áron kell átvennie az áramot a fogyasztótól. De végül mégsem ezért, hanem egy uniós rendelkezés miatt fog megszűnni a szaldós elszámolás - írja a Villanyautósok.hu.
-
Megszűnt a félelem, hogy elfogynak a kőolajtárolói kapacitások
A globális kőolajpiacon látványosan csökkent az aggodalom, hogy elfogynak az olajtárolói kapacitások. Április végén még arról szóltak az előrejelzése, hogy néhány héten belül nem lesz hol tárolni a nyersanyagot. De mára ez a helyzet megváltozott, aminek a fő okai a kereslet emelkedése, és az OPEC-en kívüli szereplők termelésének mélyrepülése. Úgy tűnik, az április 19-i negatív WTI ár minden olajvállalatot már korábban lépésre kényszerített, még azelőtt, hogy megteltek volna a tárolók - írja Pletser Tamás szakértő, az erstamarket.hu-n.
-
5,6 százalékkal csökkent az ipari termelés márciusban
Márciusban 5,6 százalékkal csökkent az ipari termelés, a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 10,0 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A koronavírus-járvány miatt megváltozott gazdasági folyamatok hatása ebben az időszakban már jelentős volt - erősítette meg szerdán kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
-
Koronavírus - EU-prognózis: példátlan mértékű visszaesésre számíthat az idén az EU gazdasága
Az Európai Bizottság (EB) tavaszi gazdasági előrejelzése szerint a koronavírus-járvány nagyon súlyos következményekkel jár mind a világ, mind az Európai Unió (EU) társadalma és gazdaságai számára. Az uniós és nemzeti szintű gyors és átfogó szakpolitikai válaszintézkedések ellenére példátlan mértékű visszaesésre számíthat az idén az EU gazdasága.
-
Forgatókönyvek az olaj jövőjére
A világ 100 millió hordó/nap olajat fogyasztott a koronavírus járvány előtt. Vajon mikor érjük el ismét el ezt a szintet? A legoptimistábbak szerint az év végére, mások szerint 1-2 év múlva, míg a legpesszimistábbak szerint soha.
-
Az idei energiafogyasztás visszaesése India teljes éves energiafelhasználásának felel meg
Rekordnagyságú csökkenés várható az idén a világ energiafogyasztásában és a szén-dioxid-kibocsátásban a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) csütörtökön publikált jelentése szerint.
-
Lehetséges-e zöld gazdasági újrakezdés?
A COVID-19 járvány által kikényszerített lassulás, megtorpanás egyúttal lehetőséget ad a vállalatoknak, bankoknak, egyéb gazdasági szereplőknek és valamennyiünknek arra, hogy átgondoljuk a folytatást. Egy hamarosan elfogadandó új uniós szabályozás alapján a zöld finanszírozás terén már látszanak a lehetséges "fenntartható” ösvények.
-
Meddig eshetnek még az üzemanyagárak?
A magyarországi üzemanyag-kutakon összesen átlagban a benzinár 20 és a gázolajtarifa további 10 forint körüli eshet még - véli Pletser Tamás, az Erste Bank Zrt. olaj- és gázpiaci elemzője.
Friss
- 2020-12-31 12:33
- 2020-12-30 00:01
- 2020-12-24 06:02
-
2020-12-18 13:40
Meglepő fordulatok után, befejeződni látszik a Ceausescu idején indult román atomerőmű-projekt
- 2020-12-09 00:01
-
2020-12-06 10:37
A vakcina hírére a Goldman Sachs már 65 dollárra várja az olaj árát 2021-ben
- 2020-11-23 06:00
-
2020-11-20 06:00
Figyelmeztetnek a kutatók: fokozódhat a felmelegedés, ha csak az aeroszolokat csökkentjük
-
2020-11-09 00:01
Így alakulhat át az Egyesült Államok energiapolitikája Biden elnöksége alatt
-
2020-11-02 16:05
Némi borzongással figyeli az olajipar az amerikai választásokat
- 2020-11-02 00:01
-
2020-10-28 17:31
Közel 200 európai reptér fog fizetésképtelenné válni, ha nem áll vissza az utasforgalom
- 2020-10-19 00:06
-
2020-10-17 15:22
Kész az 55 pontból álló akcióterv, ami nélkül lehetetlen lesz elérni a nettó zéró célokat
- 2020-10-07 00:01
- 2020-10-05 17:27
-
2020-07-31 07:01
Zöld vagy piros? Avagy az atom, az EU, a klímaválság, meg a végnélküli vita
- 2020-07-19 20:47
Infografika
Az ITER (Nemzetközi Termonukleáris Kísérleti Reaktor) magfúziós reaktor
Az INA horvát energetikai társaság részvény- és tulajdonosi szerkezete
NRG Nagyokos
Nyersanyagárak