Ha hosszabb távon alacsonyan maradnak a kőolajárak, felmerülhet, hogy Oroszország csökkentse olajkitermelését – mondta Arkadij Dvorkovics orosz miniszterelnök-helyettes moszkvai újságírók előtt, idézi a politikust a CNN Money.
Mivel az orosz költségvetés bevétele felét az olaj- és gáziparból nyeri, az orosz kormány azonnali megoldást keres a helyzet megoldására, először is felkeresi lehetséges külföldi szövetségeseit. Putyin orosz elnök már a hét folyamán találkozik Nicolas Maduro venezuelai elnökkel, hogy átbeszéljék a szükséges lépéseket a két ország olajárainak stabilizálása érdekében. A két ország vezetője az OPEC 12 tagországának képviselőivel is leülne tárgyalni.
A helyzet globális feloldását az jelenthetné, ha az OPEC-tagországok csökkentenék olajkitermelésüket, hogy megszüntessék az olajárakon lévő nyomást. Ehelyett a Szaúd-Arábia vezette kartell igyekszik megvédeni korábbi piaci részesedését, s növelni az olajkitermelést, azt remélve, hogy kiszorulnak azok a szereplők, akik nem tudnak lépést tartani az alacsony árakkal. A stratégia működni látszik: a tavalyi 100 dolláros hordónkénti ár több mint a felére zuhant.
Dvorkovich elmonta, Oroszország önszántából nem fogja vissza termelését, csak hogy egyensúlyba hozza az olajpiacot, ugyanis az OPEC-tagországokkal ellentétben nem rendelkezik azzal a technológiával, amely lehetővé tenné, hogy könnyedén leállítsa, majd újraindítsa termelését.