Magyarország a villamos energia előállításában az atomenergia hosszú távú alkalmazásával, a szénalapú termelés szinten tartásával, a megújulók arányának növelésével számol.
Magyarországon az atomenergia hozzájárul az ellátásbiztonsághoz, csökkenti az importfüggőséget, környezetkímélő termelésével pedig segíti a klímapolitikai vállalás teljesítését – hangsúlyozta Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) energiaügyért felelős államtitkára a Gazdálkodási Tudományos Társaságok Szövetsége (GTTSZ) konferenciáján csütörtökön.
Az atomenergia és az ellátásbiztonság témakörben tartott szakmai rendezvényen az államtitkár elmondta, hogy a magyarországi villamos energia előállításában az atomenergia hosszú távú alkalmazásával, a szénalapú termelés szinten tartásával, a megújulók arányának növelésével számolnak.
A szaktárca államtitkára kifejtette, hogy az energiaellátás biztonsága alapvető társadalmi kérdés, befolyásolja az adott nemzet modernitását, gazdaságának versenyképességét, az életminőséget.
Aradszki András kitért arra, hogy a világban az atomenergia helyzete stabil, világszerte mintegy 60 nukleáris reaktort építenek, elsősorban a fejlődő országokban, de Európában is, hiszen az így előállított villamos energia alacsony ára versenyképességi tényező.
Nemzetközi tanulmányok mutatják, hogy Európában az atomenergia-termelés nélkülözhetetlen, a versenyképesség záloga – jelentette ki az államtitkár.
Aradszki András szólt arról, hogy a Magyarországon termelt villamos energia több mint fele atomenergiából származik. A magyar atomenergia alkalmazásának három pillére van, az üzemidő meghosszabbítása, az új blokkok létesítése és a radioaktív hulladék kezelésének való megfelelés.
Hozzátette, az ország mind a három területen megtette a szükséges intézkedéseket, s úgy vélte, a nemzeti energia stratégia megvalósításához elengedhetetlen az atomenergia hosszú távú alkalmazása.