47 tonnával csökkenthető lenne a károsanyag-kibocsátás, ha Budapesten 10 ezer háztartás egyedi fűtésről távhőre váltana – adta hírül nemrégiben a Főtáv. A vizsgálat tanulságairól és a távhő távlatairól kérdeztük Herpai Attilát, a Főtáv kommunikációs vezetőjét.
Mikor és miért kezdődött a vizsgálat?
A fűtési szezon után merült föl a téma. Tudjuk, hogy a távhő környezetkímélőbb az egyedi fűtési módoknál, hiszen a távhő előállításánál a légszennyező anyagok a lakott területektől távol, nagy magasságban kerülnek a levegőbe. Egyedi fűtésnél a kémények viszonylag alacsonyan, bent a városban vannak. A kibocsátott káros anyagok hatékony szűrése viszont az erőműveknél megoldott. Igen ám, de pontosan mennyivel környezetkímélőbb? Vannak erre is adatok – főleg külföldi adatok. Arra gondoltunk, meg kellene vizsgálnunk a helyzetet Budapesten, s így pontos számokkal alá tudjuk támasztani, mennyire környezetkímélő fűtési mód a távhő.
Herpai Attila. Fotó: Szabó Zoltán
Kitől rendelték meg a vizsgálatot?
A részletes vizsgálatot a Főtáv mérnökei folytatták le.
Mi volt a vizsgálat legnagyobb tanulsága?
A fűtési időszakokban mindig kimutatható a légkörben károsanyag-koncentráció növekedése a hőtermeléssel együtt járó légszennyezés miatt.
A vizsgálat által föltárt legfontosabb összefüggés az volt, hogy a települések kéndioxid- és szénmonoxid koncentrációja annak ellenére nőtt, hogy a telek egyre enyhébbek lettek, a fűtési hőigény csökkent.
Az üzemanyagfogyasztás a vizsgált időszakban szintén csökkent, a válság miatt pedig sem az ipari szektor termelése, sem a hazai erőművi szektor áramtermelése nem nőtt.A kéndioxid koncentráció pedig annak ellenére nőtt, hogy a korábban jelentős kéndioxid-kibocsátó erőműveket ugyanis már mindenütt felszerelték kénleválasztóval, a közlekedésben használt üzemanyagok kéntartalma is nulla közelébe csökkent.
A légszennyezettség növekedésének oka tehát csak a lakossági fűtésre volt visszavezethető – ami azért furcsa, mert az enyhébb telek miatt kevésbé kellett fűteni. A végső következtetés tehát az lett, hogy a lakosság egyre nagyobb mértékben használ olyan tüzelőberendezéseket, amelyekben az égés tökéletlenül megy végbe. Egyre többen álltak át a földgáztüzelésről biomassza- és szén vagy fatüzelésre.
Esetleg ez azt is jelenti, hogy a távhő is visszaszorulóban van?
Nem. Az elmúlt 4-5 évben a leválások teljesen megszűntek.
Új csatlakozók vannak?
Igen, a korábban leváltakból is kezdtek visszaszállingózni, illetve az újonnan épült irodaházak, bevásárlóközpontok részéről is nagy az érdeklődés. Kevesen tudják, hogy például az Allee is távhőt használ. Kisebb mértékben, de van érdeklődés a lakóparkoknál is.
Mi lehet az oka, hogy az üzleti szféra az érdeklődőbb?
Az irodaházak építtetőire jellemző, hogy igyekeznek a legmagasabb környezetvédelmi normáknak megfelelni, ami a távhő használatával teljesíthető a legkönnyebben. Emellett az üzleti szegmensnek nagyon fontos előny a szolgáltatás egyszerűsége és állandósága – hiszen itt egy szolgáltatásról van szó. Nincs szükség a kazán karbantartására, időnkénti cseréjére sem. Ezen túlmenően pedig ha minden költséggel számolunk, amikor összevetjük a távhővel az egyedi fűtési módokat, beleértve a karbantartást és az eszközök időszakos cseréjét, akkor kiderül, hogy nem drágább a távfűtés. Sőt, valamivel még kedvezőbb is, hiszen például Budapesten teljes mértékben kapcsolt energiatermelésből származó hőt használunk a távhőelőállításához, vagyis az erőművek hulladékhőjét.
Ha bármilyen gond adódik, mennyi idő múltán jönnek a bejelentés után Főtáv szerelői?
Azonnal, 0/24 órás ügyeletről van szó, és be sem kell jelenteni, mert a központban azonnal látszik, ha valami gond van, amennyiben új típusú hőközpontról van szó.
Akkor tehát a távhő terjedéséről beszélhetünk?
Inkább érdeklődésről és szerény bővülésről beszélhetünk. Lenne tere a növekedésnek, különösen, ha meggondoljuk, hogy Koppenhágában 98 százalékos a fűtésben a távhő aránya.
Miért nem bővül akkor ez a fűtési mód nagyobb ütemben?
A bővülésnek gátja a távhő-beruházások forrásigényessége. Sok múlik a tágabb értelemben vett szabályozáson is.
A szabályozás nem a Főtávon múlik. Mi az, amit a Főtáv tud tenni, hogy a távhő versenyképesebb legyen?
Elsősorban a fejlesztő technikai beruházásokkal tud ehhez hozzájárulni. A fővezetékek összekapcsolásával tesszük hatékonyabbá a rendszert, ezzel kapcsolatban volt nemrégiben egy több milliárd forintos beruházásunk. A HUHA programban a kommunális szemét elégetésekor keletkező hulladékhőből állítunk elő távhőt, ezzel a FŐTÁV gázkitettségét 97 százalékról 92 százalékra mérsékeltük, és folyamatosan modernekre cseréljük a régi hőközpontokat, amelyeket már távfelügyeleti rendszerrel látunk el.
Az ábrák forrása a Távhő Fejlesztési Cselekvési Terv tervezete.