A fosszilis üzemanyagok bányászatával és feldolgozásával foglalkozó vállalkozók 100 millió dollárt utaltak át eddig a republikánus jelölteknek.
Az Egyesült Államokban zajló elnökválasztási kampányban a fosszilis energiahordozók bányászatában és az ezekből készülő üzemanyagok gyárátásban érdekelt üzletemberek nem kevesebb mint 100 millió dollárral támogatták a republikánus jelölteket.
A szupergazdagok által a republikánus jelölteknek nyűjtott összegek egyharmada olyan vállalkozóktól érkezett, akik a fosszilis üzemanyagokban érdekeltek és akik a legnagyobb vesztesei lehetnek a klímaváltozás elleni küzdelemben.
A támogatások nem közvetlenül az egyes jelöltekhez érkeznek, hanem az úgynevezett super pac-ek (angolul super political action commitee – szuper politikai akcióbizottság) kapják a pénzeket. Ezek a szervezetek egy 2010-es döntés nyomán korlátlan összegben fogadhatnak el adományokat és szabadon végezhetnek kampánytevékenységet a hivatalos kampányszervezetek mellett. A bizottságok ugyan közvetlen kapcsolatban nem állhatnak a jelöltekkel, de ezt a határvonalat egyrészt nehéz meghúzni, másrészt nyílt titok, hogy melyik super pac, melyik jelöltet támogatja.
A rivális kampányszervezetek szerint a tény, hogy dollármilliók vándorolnak az olajipari vállalkozóktól a republikánus jelöltekhez aggodalomra adhat okot arra az esetre, ha végül republikánus jelölt kerül a Fehér Házba.
A republikánus jelöltek közül Ted Cruz texasi szenátor kapta a legnagyobb adományt a fosszilis energiahordozók kitermelésével foglalkozó köröktől. Cruz számít a leginkább esélyesnek Donald Trumppal szemben a végső jelöltség megszerzésében.
A klímaváltozás tényét mereven tagadó Cruz a támogatói pénzek 57 százalékát, mintegy 25 millió dollárt kapta olaj- és gázipari nagyvállalkozóktól – a Greenpeace adatai szerint.
A témáról többet a Guardian cikkéből tudhat meg.