Történetének legnagyobb negyedéves veszteségét jelentette be a brazil állami olajvállalat a Petrobras, köszönhetően az alacsony olajáraknak, a társaság olajmezői és más vagyonelemei leértékelődésének és a finomítói tevékenység visszaesésének – írja a CNBC.
A tavalyi negyedik negyedévben a brazil Petrobras olajvállalat 36,9 milliárd reál – mintegy 10,2 milliárd dollár – nettó veszteséget könyvelhetett el. A várakozásoknál jóval nagyobb veszteség 48 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi, akkor szintén rekordnak számító 26,6 milliárd reálos veszteséget. A negyedik negyedévi eredmény a társaság teljes 2015-ös évét is veszteségbe fordította, noha szeptemberben még pozitív volt a mérleg.
Almir Bendine, a Petrobras ügyvezetője bejelentette azt is, hogy az elmúlt két évhez hasonlóan most sem fizetnek osztalékot állami és magán befektetőiknek és a dolgozók sem számíthatnak bónuszokra, vagy fizetésemelésre.
Az óriási veszteség az elemzőket és a befektetőket egyaránt meglepte. A Reuters elemzői által valószínűsített legnagyobb veszteség csupán 9,7 milliárd reál volt. A Petrobras részvényeinek árfolyama 5,5 százalékot esett a zárás utáni elektronikus kereskedésben New Yorkban a negyedéves eredmény bejelentését követően.
A veszteség elsődleges okának az olajárak zuhanását tartják az elemzők, amely az iparág egészében hasonló veszteségeket okozott. A 46,4 milliárd dollár értékű veszteségleírás 83 százaléka különböző olajmezőket érintett. Az egy évvel korábbi veszteségek oka szintén a leírások voltak elsősorban, de elemzők emlékeztetnek rá, hogy társaságot érintő korrupciós és megvesztegetési botrányok is megtették hatásukat. A botrány következtében vonták felelősségre Dilma Rousseff elnököt is, aki 2003 és 2010 között a Petrobras igazgatóságának elnöke volt. Rousseff egyébként tagadja, hogy törvénytelenségeket követett volna el a cég vezetőjeként.
A Petrobras vesszőfutása az egész brazik gazdaság teljesítményére is nagyban kihat. A társaság Brazília legnagyobb vállalata éslegnagyobb befektetője is egyben és már eddig is nagyarányú költségcsökkentéseket hajtott végre, valamint több ezer munkavállalójától vált meg, az évtizedek óta legsúlyosabb recesszióba hajtva ezzel az országot – írja a CNBC.