Dunaújvárosban megszűnt mindenféle, a távfűtéssel és a melegvíz-szolgáltatással kapcsolatos probléma, minden tökéletesen működik – tájékoztatott a Dunaújvárosi Víz-, Csatorna- Hőszolgáltató Kft. (DVCSH) hőszolgáltatási üzemigazgatója hétfőn.
S. Hegedűs Ambrus az MTI érdeklődésére közölte: az elmúlt napokban a távfűtéssel nem volt gond. A vízszolgáltatás esetében a nyomáscsökkenés miatt előfordult, hogy az emeletes házak felsőbb szintjein esetenként a csapból csak csöpögött a víz. Ilyenkor nem volt melegvíz, de az összefüggött a hidegvíznyomással – magyarázta.
A DVCSH a honlapján korábban arról adott tájékoztatást, hogy Dunaújváros ivóvíztermelésével kapcsolatban nehézségek merültek fel az elmúlt napokban. A Duna tartósan extrém alacsony vízállása, az ezzel egyidejűleg fennálló rendkívül hideg időjárás, a víztermelő csápos kutakban lévő igen hideg víz együttesen azt eredményezik, hogy a parti szűrésű kutakból csak rendkívüli erőfeszítésekkel és a normál üzemmenethez képest kisebb hozammal termelhető ki az ivóvíz.
Mint írták, a víztermelési kapacitás azonnali növelése érdekében a szolgáltató folyamatosan végzi a csápos kutak kapacitásnövelő munkálatait, amelyek része újabb, további nagyobb teljesítményű szivattyúk beépítése a csápos kutakba. Elkezdték a víztermelő kutak úgynevezett csápjainak tisztítását is ipari búvárok bevonásával.
Megjegyezték, hogy a szivattyúbeépítések és -tisztítások elvégzésének időszakában átmenetileg előfordulhat nyomáscsökkenés az ivóvízhálózaton, főként az épületek magasabb szintjein.
A szolgáltató cég december végén kiadott közleményében azt írta: a 2011-ben bevezetett távhőtámogatási rendszer keretén belül a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) javaslatára a nemzeti fejlesztési miniszter megállapította és a rendeletében közzétette a 2016. október 1. – 2017. szeptember 30. közötti távhőtámogatási értékeket mind a távhőszolgáltatói, mind a távhőtermelői engedélyesek (távhőszolgáltatók és az azokat ellátó erőművek) tekintetében. A DVCSH Kft. távhőtámogatása közel nullára csökkent, bevezetésre került a negatív távhőtámogatás – hívták fel a figyelmet.
Közölték, hogy a dunaújvárosi távhőszolgáltatás várható vesztesége az elmúlt években elfogadott értékről 450-480 millió forint értékre nő, s ez veszélyeztetheti a szolgáltatás folyamatos fenntartását. A támogatási értékek MEKH előtti felülvizsgálatát haladéktalanul kezdeményezték – írták.
A társaság több olyan intézkedést bevezetett, amelyek a várható veszteségeiket legalább részben enyhítik, lehetővé téve a veszteséges működés ellenére a szolgáltatás pénzügyi egyensúly fenntartását. Így a 2016/2017-es fűtési idényben a fogyasztói közösségek részére a jelenleg tapasztalható – a korábbi évek gyakorlatától kissé alacsonyabb, de távhőszolgáltató tevékenységét szabályozó jogszabályokban előírtaknak még megfelelő – fűtöttségi szintet biztosítanak, amelytől eltérés a képviseletre jogosult közös képviselő írásbeli megkeresése alapján lehetséges – fogalmaztak.
A MEKH MEKH a dunaujvaros.com-nak küldött közleményében leszögezte, hogy a hivatal folyamatosan figyelemmel kíséri a dunaújvárosi víz- és távhőszolgáltatással kapcsolatos fejleményeket. A hivatal a felhasználók biztonságos energiaellátása érdekében a jogszabályok által adott valamennyi lehetőséggel élni fog – tették hozzá.
Hangsúlyozták, hogy a MEKH számára első a fogyasztók érdekeinek védelme, a biztonságos energiaellátás nem lehet politikai viták tárgya.