Amerikai tudósok azt állítják, hogy az elektromos autók akkumulátoraihoz és más megújuló energiához kapcsolódó technológiákhoz nélkülözhetetlen lítiumot az eddigiek mellett egy meglepő forrásból is lehet biztosítani, a szupervulkánokból.
A Stanford egyetem kutatói által a Nature Communications hasábjain publikált tanulmány szerint a szupervulkánok belsejében kialakult tavak üledéke nagy mennyiségű, lítiumban gazdag agyagot tartalmazhat. Amennyiben a sejtés beigazolódik, akkor ez alapjaiban változtathatja meg a fém piacát.
Az elektronikai eszközeinkben és az elektromos autókban használt lítium a chilei sós síkságokon és Ausztrália sziklás vidékein található meg elsősorban. A lehetséges új forrásokkal viszont számos más ország is becsatlakozhat az igencsak jövedelmező lítiumtermelésbe. Különösen nagy lehetőségei nyílnának az Egyesült Államoknak – vélik a szakértők.
A tanulmány szerzői szerint az elektromos autókban és nagy akkumulátorokban használt lítiummal csökkenthető a káros kibocsátás mértéke, de az Egyesült Államok számára azért is fontos új lítiumforrások felkutatása, mert így csökkenthető a függőség egyetlen vállalattól vagy országtól, amivel a politikai manipuláció lehetősége is mérséklődik – mondta Gail Mahood, a geológiai tudományok professzora a Stanford egyetemen, a tanulmány egyik szerzője – írja az Oilprice.com.
A szupervulkánok jóval nagyobbak a hagyományos vulkánoknál, egyetlen kitörés alkalmával legalább 1000 köbkilométernyi anyagot lövellnek ki magukból. A kinézetük sem a hagyományos vulkánokra emlékeztet, sokkal inkább tűnnek egy nagy lyuknak a földben, ezt nevezik kalderának. Több tízezer év alatt az esővíz és a felszín alatti források kimosták a lítiumot a vulkanikus lerakódásokból és ez a lítium, az üledékkel együtt lerakódott a kalderákban kialakult tavak mélyén az agyagrétegben.
Természetesen nem minden szupervulkánban található meg nagy mennyiségben a lítium, de például az Egyesült Államok nyugati részén található, vastag fedőréteggel rendelkező kalderákban jó eséllyel hatalmas mennyiség halmozódhatott fel.
A robbanás előtt álló lítiumpiacról korábban az NRGreport is beszámolt, ebben a cikkben pedig egy még ennél is nagyobb üzlettel kecsegtető ritka fémről, a kobaltról és a piacában rejlő lehetőségekről írtunk.