Pozitív változások várhatók a magyarországi megújuló energia támogatási rendszerben. Amint arról beszámoltunk, a kiegészített METÁR kormányrendelet értelmében múlt hét pénteken felfüggesztették a megújuló alapú áramtermelés támogatott áru átvételét szolgáló METÁR KÁT rendszer keretét.
A döntés értelmében csak 2018. április 26-ig nyújtható be a kötelező átvételre irányuló kérelem a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz. A határidőből kicsúszók azonban nem maradnak le semmiről, sőt, várhatóan jobb feltételekkel kezdhetnek majd megújuló energia beruházásába és a termelésbe, miután a kormány a rendszer kedvező irányú módosításáról egyeztet az Európai Bizottsággal. Azoknak, akik nem biztosak abban, hogy képesek határidőre megvalósítani a beruházást, érdemes együttműködési lehetőséget keresniük az agrár naperőmű programot koordináló Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával – mondta el Bartal Tamás, a Miniszterelnökség kabinet ügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkára a Portfoliónak.
A kérelmek befogadásának felfüggesztését elsősorban a támogatási keret “túlfoglalása”, meghaladása indokolja (lásd lentebbi írásunkat). A jelenlegi szabályozás szerint a keret lefedése, illetve a meghatározott április 26-i időpont után beérkező kérelmek benyújtói nyilatkozhatnak arról, hogy kérik-e beadványuknak új feltételek melletti, a következő évre meghatározott korlát terhére történő elbírálását (a következő évre vonatkozó támogatási mértékeknek a MEKH általi kihirdetését követően). Vagyis, hiába telt be az adott évi keret, a kérelmek, illetve támogatási igények átvihetők a következő évi keretbe.
A felfüggesztésnek azonban van egy másik oka is, mégpedig az, hogy a kormány tárgyalásokat folytat az Európai Bizottsággal a METáR KÁT jogosultsági rendszer módosításáról, kedvezőbbé alakításáról – tudtuk meg Bartal Tamástól.
Miután pedig a cél a kedvezőbb feltételek biztosítása annak érdekében, hogy minél több megújuló energiatermelő erőmű jöhessen létre Magyarországon, a támogatási keret időkorlát nélküli, következő éveket is érintő túlfoglalása a kabinet álláspontja szerint kerülendő a jelenlegi feltételek mellett, tekintettel a kilátásban lévő jobb feltételekre. A rendszerben várható változások konkrétumairól a Bizottsággal folytatott tárgyalásra, illetve a kormány tárgyalási pozíciójára tekintettel az államtitkár egyelőre nem kívánt nyilatkozni; a részeredmények szerinte heteken belül várhatók.
Szeretnénk megnyugtatni mindenki: senki nem fog lemaradni semmilyen lehetőségről, sőt, várhatóan jobb feltételekkel kezdhet majd megújuló energia beruházásába és a termelésbe – fogalmazott Bartal Tamás. Akik a METáR KÁT engedélyt már megkapták, az engedély kiadásakor érvényes szabályok szerint megvalósíthatják a beruházásaikat, a már beadott kérelmeket pedig a benyújtáskor hatályos jogi feltételek szerint el fogják bírálni.
A túlfoglalásokkal kapcsolatban intő példát jelent a KÁT-engedélyek 2016 végi benyújtási rohama. Az ekkor a MEKH-nek beadott kérelmek összességében több mint 2100 MW névleges kapacitás telepítéséről szóltak, azonban ennek különböző becslések szerint mindössze 30-50 százaléka valósulhat meg a feltételek nem teljesítése és amiatt, hogy sokan eleve spekulációs szándékkal nyújtották be a kérelmet. Az engedélyeknek egyfajta másodpiaca is kialakult, így például online apróhirdetési oldalon is felbukkant már KÁT-engedély. Hasonló jelenség kialakulását a kormány el kívánja kerülni, a cél a kiadott engedélyek hatékonyságának növelése és a megvalósulási arány emelése. Nem szeretnénk, ha elvennék a lehetőséget azok elől, akik valóban képesek megvalósítani a beruházást; minden egyes kiadott engedély számít – mondta.
A jogszabály szigorúan meghatároz határidőket arra nézve, hogy mennyi időn belül kell megvalósítani egy napelemes beruházást. Azoknak, akik nem biztosak abban, hogy képesek lesznek határidőre megvalósítani a beruházást, érdemes együttműködési lehetőséget keresniük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK), amely a kamarai tagok számára létrehozott jelentős naperőmű- és naperőműfarm-építési programot koordinálja – emelte ki. A jelenlegi szabályok szerint a gazdák a volt KÁT-os meg nem valósuló határozatok megszerzésével, illetve az új, megnyitandó METáR KÁT-os engedélyek mentén tudnak működni, megvalósítani a beruházásokat. A NAK előzetes igényfelmérést is indított, a termőföldeken kedvezményesen létesíthető naperőművek iránt, értesülések szerint élénk érdeklődés tapasztalható az Agrárkamaránál, amely gyakorlatilag nyitott minden megkeresésre.
A megújuló energia támogatási konstrukció működésére egy összességében 10 milliárd forintos keret van elkülönítve, amely 1 milliárd forintos éves keretekre oszlik. A MEKH honlapján is megtalálható adatok szerint a 2017-ben benyújtott 57 darab kérelem támogatási igénye 528 millió forint volt, ezért az éves keretből fennmaradó közel 472 millió forint átcsúszott 2018-ra, az erre az évre szóló támogatási keretet 1,472 millió forintre emelve. A 2017-es kérelmek nagy része, 43 darab azonban még mindig feldolgozás, hiánypótlás alatt áll, és bár nagy részük várhatóan kedvező elbírálásban részesül, nem kizárt, hogy az ezekhez kapcsolódó 400 millió forintos támogatási igény, illetve keret egy része is átcsúszik 2018-ra. 2018-ban ugyanakkor jelentősen nőtt a benyújtott kérelmek száma. Az idei támogatási kerethez tartozó 231 darab kérelem támogatási igénye pedig már meghaladja a 2 milliárd forintot. Igaz, ezek zöme – 207 darab – is feldolgozás/hiánypótlás alatt van, így egyelőre az ezekhez kapcsolódó több mint 1,8 milliárdos támogatási igény sincs kiosztva, várhatóan azonban a kérelmek zöme befogadásra kerül.
A MEKH adatai szerint a tavalyi kérelmek után közel 25 MW, az ideiek eredményeképpen pedig összesen több mint 110 MW új megújuló alapú áramtermelő kapacitás jöhet létre Magyarországon. A szóban forgó kisteljesítményű erőművek alatt azon úgynevezett nem engedélyköteles kiserőműveket kell érteni, amelyek névleges teljesítménye 0,5 MW-nál kisebb. A kérelmek zöme 0,5 MW körüli naperőmű kapacitásra vonatkozik.
A több év alatt, az illetékes minisztérium (NFM), a szabályozó hatóság (MEKH), a szakértők és a piaci szereplők közös munkájával elkészült, majd az Európai Bizottság jóváhagyásával 2017 októberében indult, a korábbi KÁT (Kötelező Átvételi Tarifa) rendszernél szigorúbb feltételekhez kötött METáR (Megújuló Energiák Támogatási Rendszere) szabályozásában a kormány 2018. április 20-án hozott rendeletével egyetlen bekezdéssel ellehetetlenítette az 500 kW alatti megújuló energiát hasznosító kiserőművek létesítését – fogalmazott közleményében a Manap Iparági Egyesület. A határidő lerövidítése a Manap szerint tragikus következményekkel jár, hiszen korábban a kérelmek 2017 közepétől folyamatosan benyújthatóak voltak és egy ilyen kérelem előkészítése jellemzően 6-12 hónapig tart.
A szervezet úgy véli, a piaci szereplők jelenleg a 2017 előtti KÁT-rendszer erőműveinek beruházásainak megvalósításával vannak elfoglalva és a Manap tagságának tapasztalatai szerint az idén kezdtek volna nagyobb léptékben az új METáR-rendszer szabályai szerint megfelelő kérelmek előkészítéséhez, a mai helyzet szerint immár feleslegesen. Álláspontjuk szerint, amennyiben a a szabályozás rövid időn belül nem változik visszájára, akkor nem várható el, hogy a megújuló energiaszektor vállalkozásai komoly terveket szőjenek és idővel akár nemzetközileg is sikeres új villamosenergia-termelő cégek indulhassanak és nőjenek fel Magyarországon.
A Manap állásfoglalása szerint a helyzet azért is kritikus, mert a megújuló energiaforrások hasznosítására vonatkozó tervek és vállalások – eddig úgy tűnt, hogy – jelentősen alapoztak volna napenergiára. A várható napelemes agrárprogram kiegészítő programnak örvendetes lenne, de a megújuló villamosenergia-termelők fejlődését is biztosító METáR/KÁT nélkül csak egy adminisztratív félmegoldást jelent a magyar napenergiaszektor jövője szempontjából függetlenül a program esetleges méretétől – fogalmaz a közlemény.
“Most úgy tűnik, hogy a már akár hónapok óta folyamatban lévő projektek előkészítési munkái is befejezhetetlenek: sok pénz és munka megy veszendőbe, de ami még ijesztőbb, hogy a kiszámítható jövőbe vetett hit csak egy ábránd volt” – mondta Szolnoki Ádám, a Manap Iparági Egyesület elnöke.