A szolidaritás és a térségi együttműködés alapvető szerepet játszanak a jövő energiahálózatainak tervezésében. Az Eastern Partnership Workshop keretében a résztvevők folyamatosan monitorozzák a térség biztonságos energiaellátása szempontjából releváns kockázati tényezőket. A potenciális válsághelyzetek – szokatlan időjárási viszonyok, ipari katasztrófák, hibrid veszélyhelyzetek vagy a globális politikai színtér változásai – feltérképezésével és a közös cselekvési tervek kidolgozásával a tagországok rugalmasabban képesek tervezni és üzemeltetni energiahálózataikat
A budapesti workshopon a magyar szakemberek mellett az azeri, a moldáv, a grúz, az ukrán és a fehérorosz hatóságok képviselői ismertették az ellátásbiztonsággal és a közös cselekvéssel kapcsolatos elképzeléseiket. A résztvevők felmérték a szolidaritási rendszerek jelenlegi állapotát és javaslatokat tettek azokra a lehetséges intézkedésekre, amelyeket az energiaellátás biztonsága érdekében szükséges megtenni.
Nyitóbeszédében dr. Nyikos Attila, a MEKH nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese köszönetet mondott az Európai Energiaszabályozók Tanácsának (CEER) és az Európai Bizottságnak a workshop munkájának támogatásáért, és kiemelte, hogy a biztonságos energiaellátás Magyarország szempontjából a jövőben is kulcsfontosságú kérdés.
A MEKH elnökhelyettese hangsúlyozta, hogy a Hivatal Energiaszabályozók Regionális Egyesületében (ERRA) betöltött szerepe és a keleti partnerországokkal ápolt kiemelten jó viszonya biztos alapot jelentenek az eredményes közös munkához, melynek célja a válságkezelő és szolidaritási rendszerek megerősítése, valamint az ellátás- és energiabiztonság megteremtése.