A klímaváltozás elleni küzdelem az Európai Unió egyik prioritása, így számos vállalást és intézkedést tett az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére. Az alábbiakban bemutatjuk, mit sikerült elérni az elmúlt években, és az adatok alapján mi várható 2020-ra.
A legutóbbi előrejelzések szerint ez EU elérheti a 2020-ra kitűzött célokat
Elérhetőek-e a 2020-as klímacélok?
Az éghajlat- és energiacsomag részeként 2008-ban határozta meg az Unió a 2020-ra vonatkozó célkitűzéseit. A vállalások szerint az EU-nak az 1990-es szinthez képest 20%-kal kell csökkentenie az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Az EU-ban a globális felmelegedésért felelős gázok kibocsátása már 2015-re 22%-kal csökkent az 1990-es szinthez képest.
Az uniós tagállamok legutóbbi előrejelzései szerint a jelenlegi intézkedésekkel az EU 2020-ra nem csak hogy eléri a kitűzött célt, de várhatóan 26%-kal tudja csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását.
A korai becslések azonban azt mutatják, az EU 2017-ben növelte az üvegházhatású gázok kibocsátását. Épp ezért a 2030-as célok szigorítása és a 2050-es klímavédelmi stratégia lesz a decemberi katovicei klímatárgyalások (COP24) középpontjában.
Előrelépés az energiaszektorban és az iparban
A fenti célok eléréséhez az EU többek közt létrehozta az első sorban ipari tevékenységek, az energiaszektor és a légiközlekedés miatt keletkező káros anyagok kibocsátására vonatkozó uniós kibocsátás-kereskedelmi rendszert (ETS).
A kibocsátás-kereskedelmi rendszerben résztvevő erőművek és gyárak 2005 és 2016 között mintegy 26%-kal csökkentették a kibocsátásukat, amely jelentősen meghaladja a szektorra vonatkozó 2020-as 23%-os célkitűzést.
A tagállamok nemzeti célkitűzései a közös kötelezettségvállalási rendelet értelmében
Nemzeti vállalások
A más ágazatokból, például a háztartásoktól, mezőgazdaságból, hulladékkezelésből és közlekedésből származó károsanyag kibocsátására az EU tagállamai nemzeti vállalásokat tettek a közös kötelezettségvállalási rendelet keretében.
Az üvegházhatású gázok kibocsátása ezekben az ágazatokban 11%-kal volt alacsonyabb a 2005-ös szintnél, ezzel túlteljesítve az ezen ágazatokra érvényes 2020-as 10%-os célkitűzést.