Az MVM Csoport idén immár harmadik alkalommal hirdetett győztest az MVM EDISON startup versenyen. A program kezdete óta összesen több száz pályamű érkezett, ami jól szemlélteti, mekkora szükség van olyan kezdeményezésekre, ahol az ötletgazdák már a korai fázisban meg tudják mutatni magukat.
Az energetikai szektorra jellemző éles versenyben leginkább azok a startupok lehetnek sikeresek, amelyek az ügyfelek visszajelzéseit gyorsan és pontosan tudják begyűjteni, majd ezeket az információkat a fejlesztési folyamatban felhasználva az ügyféligényeknek megfelelően terelik az optimális, legszélesebb körű kiszolgálása felé a projektjüket. Az MVM EDISON startup versenyhez tartozó szakmai képzés során különösen nagy hangsúlyt fektettek a Design Thinking felhasználó-központú szemlélet módszereinek elsajátítására, hogy az innovátorok a vevői igények figyelembevételével folytathassák munkájukat, ekképpen termékeikkel és szolgáltatásaikkal a legnagyobb értéket teremthessék meg.
A módszer lényege, hogy a fejlesztők az ügyfelek valós igényeire és problémáira fókuszálnak, azaz nem a vállalat belső nézőpontjából döntenek a szolgáltatás kialakításáról. Meg kell ismerni az ügyfelet, feltárni a gondolatait, érzéseit, hiszen ezek a tényezők azok, amelyek leggyakrabban befolyásolják döntéseit. A legjobbnak tűnő megoldásból érdemes egy gyors prototípust is készíteni, amelynek segítségével begyűjthetőek a visszajelzések, amik alapján pedig tovább lehet fejleszteni a terméket.
Ezt a módszert az elmúlt időszakban alapvetően termékek, szolgáltatások fejlesztésére használták. Ügyfél- és problémafókusza miatt kiválóan alkalmas a műszaki megoldások és a valós piaci igények összevetésére. A vevői igények felmérésével elkerülhető a hosszú hónapok alatt, műszakilag tökéletesre csiszolt megoldások piaci bukása. Jó példa az alkalmazására a GE Healthcare-üzletágának, kifejezetten gyermekek vizsgálatára tervezett MR gépe. Ebben az esetben az egyébként fehér készülékből és teremből egy színes, víz alatti világot készítettek, így a gyerekeknek a 20 perces vizsgálat játékká vált. A Design Thinking hatékonyan egészítheti ki az innovációs és termékfejlesztési folyamatokat, ezáltal fontos szerepet tölthet be a kreatív problémamegoldás során. Ezzel pedig messze túlmutat a vevő–eladó kapcsolaton, hiszen egy vállalat életében a belső folyamatok is belső ügyfeleket céloznak meg. A jól megtervezett, kialakított folyamatok pedig sokkal hatékonyabb munkavégzést tehetnek lehetővé.
Három projektet ítélt a legjobbnak a szakmai zsűri Az MVM EDISON startup versenyének döntőjében. A MET3R ZenCharge komplex rendszere a sofőr, a háztartás és a villamosenergia-hálózat érdekeit, illetve a környezeti szempontokat is figyelembe véve képes optimalizálni az elektromos autók töltését. Szintén az e-járművek töltését egyszerűsíti az InCharge okostelefonos alkalmazás, a Magnelit testreszabható, mágneses okoslámpája pedig szerelés nélkül alakítható dizájnnal, valamint okos eszközökről irányítható világítással hódítaná meg a felhasználókat. Az első megmérettetésen ugyan már túl vannak, de a nyertes csapatokra a következő időszakban is számos kihívás vár. Komoly felkészülés kezdődött az SFL Zrt. támogatásával, hogy megvizsgálják, milyen formában tudják megvalósítani termékeiket és következő lépcsőfokként a befektetési bizottság elé vigyék az ötleteiket. A jövőben várhatóan néhány további csapattal is beindul a közös munka, illetve az MVM Csoport továbbra is keresi az új, innovatív projekteket: még idén várható az MVM EDISON startup verseny folytatása, így mindenképpen érdemes figyelni a következő kiírást.
Címlapkép forrása: MVM