Az Opal a Balti-tengert Csehországgal összekötő német gázvezeték. Az európai törvényszék még 2016-ban felmentést adott a Gazpromnak, az eredeti szabályozás értelmében a Gazprom csak a cső felén szállíthatott volna saját gázt, azonban megengedték neki, hogy használhatja az egész csőkapacitást.
Első fokon hatályon kívül helyezte az európai törvényszék a 2016-os döntését, mely azt jelenti, hogy az orosz multi kénytelen lesz értékesíteni az Opal vezeték északi belépési pontján érkező gáz felét. Kicsit visszás a helyzet, ugyanis az Opal vezetékbe érkező gáz teljes egészében orosz eredetű, és az Északi Áramlatból kerül betáplálásra. A döntés következményeként az orosz állami gázmultinak az északi belépési ponton értékesítenie kellene az oda érkező gáz felét.
Az európai törvényszék indoklása szerint a 2016-ban a Gazpromnak adott felmentés túlságosan korlátozná a szabad piaci versenyt. A keresetet a lengyelek indították, és azért fájt nekik különösen a 2016-os döntés, mert az Opal 100%-os igénybevételével a Gazprom más, Lengyelországon és Ukrajnán áthaladó gázvezetékek megkerülésével juttathatta el gázát Európába.
Mindez annak az esélyét erősíti, hogy az oroszok – akár ideiglenesen – mégis megállapodnak az ukránokkal az európai gázszállítások december utáni folytatásáról. Magyarország szempontjából ez mindenképpen jó hír, az ellátásbiztonságot erősítheti a lehetséges ukrán megállapodás, másrészt pedig ha sikerülne a Gazpromot az Opal vezeték felének használatára szorítani, akkor akár a piacról még olcsóbban is megszerezhető lenne az eredetileg a Gazpromtól származó orosz gáz.
Címlapkép: Stefan Sauer/picture alliance via Getty Images