Innováció

Új üzemanyag készül a benzin kiváltására

NRGreport | 2019.10.22. 09:07

A Cambdrige-i Egyetem kutatói "mesterséges levelet" hoztak létre, ez napfény, szén-dioxid és víz felhasználásával képes előállítani egy széles körben alkalmazott gázt, amelyet jelenleg fosszilis anyagokból nyernek, a technológia felhasználható lesz fenntartható folyékony üzemanyag előállítására, amely a benzin alternatívája lehet – írta az MTI.

A mesterséges levélnek a napfény a táplálója, bár hatékonyan működik felhős, borús napokon is. A szintézisgáz jelenlegi ipari előállításától eltérően, a levél nem bocsát ki semmilyen többlet szén-dioxidot a légkörbe – derül ki a Nature Materials című tudományos folyóiratban bemutatott tanulmányból.

Jelenleg a szintézisgázt hidrogén és szén-monoxid elegyéből nyerik, előállításához a kiindulási anyagok a barnaszén, a kőszén, a földgáz és a kőolajat kísérő egyéb gázok, kőolajfrakciók lehetnek. Egy sor alapanyag – üzemanyagok, gyógyszer, műanyagtermékek, növényvédők előállításához használják.

"Sokan nem hallhattak még a szingázról, mint olyanról, de minden nap használjuk azokat a termékeket, amelyeket felhasználásával gyártottak. Fenntartható módon történő előállítása kritikus lépés a globális szénkörforgás lezárásában és fenntartható vegyi és üzemanyagipar létrehozásában" – idézte az egyetem honlapján megjelent közlemény Erwin Reisner professzort, aki hét éven át dolgozott ezen cél megvalósításáért.

Az eszközt a fotoszintézis inspirálta, amikor a növények a napfény energiáját felhasználva szervetlen anyagból szerves anyagot hoznak létre. A mesterséges levélen van két fényelnyelő, amely hasonló a növények napfényt elnyelő molekuláihoz, és egy kobaltból készült katalizátor.

Ha vízbe merítik, az egyik fényelnyelő a katalizátort oxigéntermelésre használja. A másik végzi a kémiai reakciót, amely a szén-dioxidot és a vizet szén-monoxidra és hidrogénre redukálja, szintézisgáz keveréket létrehozva. A kutatók felfedezték, hogy fényelnyelőik borús napokon is működőképesek.

Ez azt jelenti, hogy a technológia használata nem korlátozódik olyan országokra, ahol mindig meleg van, vagy hogy csak nyáron lehet alkalmazni. Napkeltétől napnyugtáig lehet használni bárhol a világon – mondta Virgil Andrei, a tanulmány egyik szerzője. A kutatást a Cambridge-i Egyetemen végezték, de annak társfinanszírozója az osztrák kormány és az ÖMV osztrák kőolajtársaság, amely keresi a fenntarthatóság lehetőségeit.

Már korábban is hoztak létre mesterséges leveleket, de azok általában csak hidrogén előállítására voltak képesek. A cambridge-i kutatók úgy vélik, hogy ők az általuk alkalmazott anyagok és katalizátorok kombinációja miatt voltak képesek a szingáz előállítására fenntarthatóan.

A kutatócsoport most tanulmányozza azokat a módokat, hogy a technológia felhasználásával fenntartható folyékony üzemanyagot állítsanak elő a benzin alternatívájaként – írta az MTI.

  NRGreport
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.