Régóta van már róla szó
Nem újkeletű az ötlet, hogy az INA finomítóival kezdeni kellene már valamit, ugyanis az elmúlt tíz esztendőben masszívan veszteséges volt a horvát finomítói és kereskedelmi tevékenység.
Forrás: INA
Eddig nem volt egyetértés a horvát kormány és a Mol között a finomítók jövőképéről, ugyanis a Mol be szerette volna már régóta zárni a sisaki létesítményt, amit a horvát kormány stratégiai okok miatt ellenzett. Most úgy tűnik mégis valahogyan sikerült dűlőre jutniuk a feleknek a kérdéskörben, ugyanis amit a horvátok Sisak bezárásával veszítenek, azt visszakaphatják a Rijekai finomító korszerűsítésével és fejlesztésével.
Fél poliolüzemnyi beruházás
Igen jelentős beruházási összegről beszélünk, 600 millió dollárról, melynek a finanszírozásának nagyrésze 2019 és 2021 között fog megvalósulni. A poliol projekt kerül 1,2 milliárd eurójába a hazai olajtársaságnak, mely eddig a történelme során a legnagyobb organikus beruházása a Molnak.
Forrás: Mol
Mindezek következtében 300 millió dolláros negatív cash flow-val számol kumuláltan a Mol a 2019-23-as periódusban.
Forrás: Mol
Miért jó ez a beruházás az INA-nak és ezzel a Molnak?
Az INA-nak két finomítója van, az egyik Sisakban található, a másik Rijekában. Átlagosan az INA finomítás és marketing divíziója évente 90 millió dolláros veszteséget termelt az elmúlt 10 évben, mely a Mol tervei szerint a két létesítmény átalakításának köszönhetően 100 millió dolláros pozitív EBITDA termelésbe fordulhat át 2023-tól. Ezzel a szemüveggel szemlélve
VALÓBAN NAGYON JÓ PROJEKTNEK TŰNIK A BERUHÁZÁS, UGYANIS 2023-TÓL A 600 MILLIÓ DOLLÁROS TŐKEINJEKCIÓ ÉVENTE 200 MILLIÓ DOLLÁRRAL JAVÍTHATJA A MOL EBITDA-JÁT, MELY 3 ÉVES MEGTÉRÜLÉSI IDŐNEK FELEL MEG.
Rijeka
A rijekai finomítóban egy késleltetett kokszoló felépítésére kerülne sor, mely jelentősen csökkentené a finomító fűtőolaj kihozatalát, és cserében nagy mértékben növelné a gázolajtermelését a finomított termékek palettáján belül.
Forrás: INA
Az új üzem évente 500 ezer tonna fűtőolajtól szabadítaná meg az INA-t, mely a fűtőolaj negatív finomítói marzsai miatt masszív veszteséget okoz folyamatosan az INA-nak. Ez különösen azért fontos, mivel a 2020 január elsejétől életbelépő IMO szabályozás miatt jelentősen profitábilissá vált a dízel kihozatala, ezzel szemben egyre nagyobb veszteségeket lehet realizálni a fűtőolajértékesítések során.
Sisak
A sisaki létesítmény pedig befejezheti a finomítási munkálatokat, cserében bitumengyártás folyhat a helyszínen, logisztikai csomóponttá alakulhat és kenőanyagokat állíthatnak elő a területen.
Mindeközben az INA eladása a levegőben lóg
Az INA eladása továbbra is terítéken van, amint egy pénzügyileg megfelelő ajánlatot kapna a Mol, meg is válna a horvát olajtársaságban levő részesedésétől. A 2030-as stratégiáját is úgy alakította ki a menedzsment, hogy már nem feltétlenül számítanak az INA-ra a jövőben.
A Mol két forgatókönyvet tart reálisnak az INA kapcsán:
1. A Mol irányításával piaci alapokon képes működtetni az INA-t
2. Megfelelő áron értékesíti az INA-ban fennálló részesedését.
Ezenkívül még egy washingtoni választott bírósági ügy is folyamatban van a Mol és a horvát állam között, melyben bármikor születhet ítélet. A Mol még egy 2009-es ügy miatt perli a horvátokat, mivel állítása szerint vissza élt erőfölényével a horvát kormány, mellyel jelentős veszteségeket volt kénytelen elszenvedni a hazai olajtársaság az INA gázüzletágán belül. A vitatott összeg igen jelentős, elérheti az 1 milliárd dollárt is. Azonban a legvalószínűbb kimenet, hogy a per eredménye aduként kerülhet kijátszásra a Mol és a horvát kormány között az INA jövője kapcsán.
Címlapkép: Oliver Bunic/Bloomberg via Getty Images