Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy több mint 230 ezer munkahely fog megszűnni a az elkövetkező 10 évben. De egy, a német kormány mellett működő közlekedésügyi tanácsadó testület (Nationale Platform Zukunft der Mobilität – NPM) megbízásából végzett kutatás szerint még ez is túl optimista vélemény. Jelentésük szerint, az sem kizárt, hogy 410 ezer munkahely szűnik meg 2030-ig. Mindez az elektromos autók gyors elterjedése miatt.
A visszaesés legfőbb oka ugyanis, hogy egy belsőégésű motor átlagosan 1200 alkatrészből áll, egy elektromotorhoz viszont körülbelül 200 alkatrész elégséges, így jóval kevesebb munkaerőt igényel az összeszerelése, és a német gyártók (is) egyre inkább az e-mobilitásban keresik és látják a jövőt. Ezt jelzi, hogy terveik szerint, 2023-ig közel megháromszorozzák az elektromos hajtású modellek számát. Ráadásul az elektromos hajtásrendszer fő elemeinek az előállítása sokkal jobbon automatizálható és robotizálható, vagyis kevesebb emberi munkaerőt igényel – folytatja a Portfolio cikke.
A tét nem kicsi, ugyanis ez az iparág adja a legtöbb munkahelyet, és a német hazai összterméknek nagyjából 5 százalékát biztosítja. Ezek ismeretében került sor a német kormány, a vezető német autóipari vezetők és a szakszervezetek találkozójára a héten, ahol a fő téma a munkahelyek megőrzése volt.
Az eseményt követően Hubertus Heil munkaügyi miniszter nyilatkozott miszerint a német kormány több intézkedéssel is segíteni kívánja majd a nehéz helyzetbe került autóipari vállalatokat – írta a Bloomberg összefoglalójában. Ezek között szerepel többek között az is, hogy tartós visszaesés esetén bértámogatásokkal fogják segíteni az autógyártókat és a beszállítóikat, hogy megelőzzék a leépítéseket.
A munkaügyi miniszter emlékeztett, hogy a majdani támogatási rendszer hasonló lenne ahhoz, amellyel már sikert értek el egyszer, a 2008-as gazdasági világválság kirobbanásákor, vagyis egyszer már sikerült elkerülniük a tömeges elbocsátásokat az autóiparban. Az érintettekkel történt egyeztetések után a parlament jóváhagyására is szükség lesz ahhoz, hogy intézkedések életbe léphessenek majd Németországban – számolt be a Portfolio.
Címlapkép forrása: MTI/EPA/Friedemann Vogel