A hagyományos radiátorok felmelegített vízzel működnek, ami végigfolyik az eszközön, és ezzel felmelegíti a fémet is, amiből maga a radiátor áll. A központi fűtéses rendszer lehet társasházé, de lehet egy saját házban is, bojlerrel irányítva. A megoldás az egyik legbiztonságosabb mind közül, hiszen nincs gáz, nincs szén-monoxid-veszély, viszont kifejezetten nem hatékony, ezért érdemes vele trükközni, ha nem szeretne feleslegesen fizetni.
Ügyesen állítsa be a bojlerét!
Ha a cirkórendszert egy bojler működteti, ahogyan azt a legtöbb központi fűtéses házban szokás, akkor ezen lehet beállítani, hogy mennyire meleg vizet folyasson át a rendszer a radiátorokon. A titok egész egyszerűen az, hogy arra a hőmérsékletre állítsa be az eszközt, amin már éppen nem fázik, magasabbra ugyanis nem érdemes, mert nagyot tud dobni a fűtésszámlán.
Használja a termosztátot!
Míg a bojler azt adja meg, hogy milyen hőmérsékletűre fűti a rendszer a vizet, ami aztán felmelegíti a radiátorokat, a termosztát a szoba hőmérsékletét kontrollálja, és beindítja a bojlert, ha egy kívánt hőfok alá süllyed a levegő. Nem kell nagy logika ahhoz, hogy tudjuk, minél alacsonyabbra állítjuk be a termosztátot, az annál kevesebbet fogja bekapcsolni a bojlert, és kevesebb energia megy majd el a fűtésre. Az ideális hőmérséklet a nappaliban 21 Celsius-fok körül van, azokban a helyiségekben pedig, ahol ritkábban jár (például a hálószobában), elég a 19 Celsius-fok is.
Ellenőrizze le a szigetelést!
Ez nemcsak a központi fűtésnél, hanem minden más fűtési módszernél is alapvető követelmény: a ház legyen megfelelően szigetelve, különben még a leghatékonyabb rendszer sem tudja majd olcsón, felesleges fizetések nélkül megoldani a helyiségek felmelegítését. A szigetelésre érdemes költeni, mert ugyan kiadás, de nagyon hamar megtérül mind a fűtési, mind a hűtési szezonban.
Ne takarja le a radiátorokat!
Egy hosszú függöny például képes annyi hőt elnyelni a lakástól, amennyi már megérződik, és rosszabb a helyzet a radiátor előtt álló bútorokkal. Figyeljen arra, hogy – ha már az eszköz a falhoz van rögzítve, és arról az oldalról nyeli el a hőt -, a radiátor előtt ne legyen semmi, ami megakadályozhatná a hő leghatékonyabb áramlását.
Címlapkép forrása: Pixabay