A VW és a német fogyasztóvédelmi szervezetek országos szövetsége (vzbv) annak a több százezer vásárlónak az ügyében folytatott tárgyalásokat január óta, akik a vzbv és a legnagyobb német autótulajdonosi érdekvédelmi szervezet, az ADAC autóklub szervezésében beperelték a céget.
Pénteken azon bukott meg a megállapodás, hogy miközben a VW 830 millió euró kártérítést kifizetését ajánlotta fel, a vzbv ezt kevesellte, illetve a vásárlókat képviselő szervezet azt akarta, hogy a felmerült ügyvédi költségeket a gyártó fizesse meg, amit a VW elutasított.
A német autógyártó mindazonáltal jelezte, hogy a felajánlott kompenzálást megkapják az érintett autótulajdonosok. A VW hozzátette: egyeztetésre lesz szükség ahhoz, hogy rögzítsék, pontosan mennyien perelték be a VW-t. Ez a szám 400 ezer és 470 ezer közötti, a pontos számtól függ, hogy egy-egy autótulajdonos mekkora összeghez jut.
A VW dízelbotránya úgy került nyilvánosságra, hogy az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) 2015 szeptemberében megvádolta a gyártót, hogy olyan szoftvert telepített 482 ezer dízelüzemű jármű kipufogógáz-tisztító berendezésébe, amely érzékeli a mérés körülményeit. Az autó így a teszteken a valóságos nitrogén-oxid-kibocsátás töredékét produkálja, vagyis csal a vizsgán. A VW elismerte a csalást. Az ügy világszerte a VW mintegy 11 millió gépjárművét érinti, ezek közül 8,5 milliót az EU-ban adtak el.
A botrány miatt indított vizsgálatokon más gyártóknál is kimutattak hasonló szabálytalanságot.
A VW az autóipar legnagyobb szereplője, a csoporthoz tartozik a névadó Volkswagen mellett az Audi, a Bentley, a Bugatti, a Lamborghini, a Porsche, a Seat és a Skoda, valamint a Ducati sportmotorkerékpár, és saját márkájú haszonjárművei mellett a Scania és a MAN tehergépjárműveket is a VW gyártja.