A Vice magazin beszámolója szerint a McGill Egyetem kutatói tavasztól kezdik meg a kitinből kinyert bioműanyagot előállítani.
Audrey Moore kémikus, a "zöld kémiára" specializálódott labor vezetője a nyilatkozatában külön kitért arra, hogy mi is ebben az igazi áttörés. Az ugyanis eddig sem volt titok a kutatók előtt, hogy a kitin kiváló alapanyag lehet műanyag gyártáshoz, de ehhez eddig savakat használtak és túl sok vizet kellett elfecsérelni. Moore és kutatótársai most olyan módszert dolgoztak ki, amellyel sikerült ezt elkerülni.
A technológia lényege a poliszacharidok közé tartozó kitin (C8H13O5N) átalakítása a kitozán néven ismert, számos más növényvédelmi és humán egészségügyi felhasználási területe mellett műanyagalapanyagként is használható poliszachariddá. Zöld technológiával.
A túlszaporodott és a környezetére ártalmas zöld tarisznyarák feldolgozásával fenntartható lenne a természetes körforgás, mert az így készült bioműanyag eszközök – még ha vissza is jutnának a tengerekbe – úgy ott a lebomlásukkal nem jelentenének veszélyt az élővilágra. Arról, hogy mibe kerülnének majd ezek az eszközök még nincsenek információk. De a bolygónk szintjén biztosan sokkal kevesebbe…
Címlapkép forrása: Pixabay