A japán kormány azt tervezi, hogy az általa felhasznált energia több mint 30 százalékát megújuló forrásokból biztosítja majd a következő, áprilisban kezdődő pénzügyi évtől – jelentették be a miniszterek.
A japán kormány is példát akar mutatni és felzárkózni a szén-dioxid-semlegességre törekvő országok mellé. "A kormánynak kell kezdeményeznie az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentését, hogy hozzájáruljon a 2050-re kitűzött célunk eléréséhez, hogy szén-dioxid-semlegessé váljunk" – mondta sajtótájékoztatóján Taro Kono, a szabályozási reformokért felelős miniszter.
A kormány felkéri az összes minisztériumot, hogy a villamosenergia-ellátás több mint 30 százalékát megújuló energiaforrásokból szerezze be, mérlegelve a versenyképességet és az alacsonyabb költségeket.
"Ahhoz, hogy a megújuló energia jelentős áramforrássá váljon, magának a kormánynak kell élére állni a változásnak" – mondta Shinjiro Koizumi környezetvédelmi miniszter. A környezetvédelmi minisztérium azt akarja, hogy a megújuló energia a következő évben az áram 35–40 százalékát adja, az idei 10–15 százalékkal szemben – mondta. A megújuló energia a japán országos villamosenergia-termelés 18 százalékát tette ki a 2020 márciusával zárult évben.
Japán jelenleg a világ ötödik legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója. Arra törekednek, hogy a megújuló energia 2030-ra a teljes energiaforrások 22–24 százalék átadja. Még az is lehet, hogy növelni kell az ambíciókat, mivel Yoshihide Suga miniszterelnök októberben azt mondta, Japán 2050-ig igyekszik az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását nullára csökkenteni.
Fotó: nikkei asia