A Plastic Waste Makers Index tanulmánya szerint a világszerte eldobott egyszer használatos műanyag tárgyak 55%-a mindössze 20 nagyvállalattól származik, miközben a leginkább szennyező országok listáját Ausztrália és az Egyesült Államok vezeti.
Már a nevükből is adódik, hogy az egyszer használatos műanyagok, mint a műanyagpalackok, zacskók és élelmiszercsomagolások a leggyakrabban kidobott műanyagtípusok. Ezek a szinte azonnal a szemétben landoló, eldobható műanyagok rövid életciklusuk végén súlyosan szennyezik az óceánokat, elégetésük során káros anyagok szabadulnak fel belőlük vagy egyszerűen csak a hulladéklerakókba kerülnek, ahol a talajt szennyezik tovább.
A Plastic Waste Makers Index tanulmánya szerint 20 petrolkémiai vállalat felelős a világ egyszer használatos műanyaghulladékának 55%-ért. A kutatást többek között a London School of Economics, a Stockholmi Környezetvédelmi Intézet és a Wood Mackenzie akadémikusai végezték. A lista élén az amerikai energiaóriás, az ExxonMobil áll, amely 5,9 millió tonnával járul hozzá a globális műanyaghulladékhoz, őket szorosan követi két vegyipari vállalat, az amerikai Dow és a kínai Sinopec.
A kutatás kitért arra is, hogy melyek a leginkább szennyező országok az egy főre jutó lakosságszám alapján. Megállapították, hogy Ausztrália és az Egyesült Államok termeli a legnagyobb mennyiségű eldobható műanyagot, 2019-ben fejenként és évente több mint 50 kg-ot. Dél-Korea és az Egyesült Királyság 44 kg egyszer használatos műanyaghulladékot termel fejenként. Ezzel szemben Kínában egy átlagos személy évente 18 kg egyszer használatos műanyagot termel. Indiában ez a szám mindössze 4 kg évente.
Címlapkép forrása: Pixabay