A mai élvonalbeli napelemek technológiai fejlesztések kombinációi által tesznek szert kiemelkedő tulajdonságaikra. A fejlesztések fő célja a hatásfok növelése, melyet az egyes gyártók különböző eljárással érnek el. Ilyen technológia megoldás például a Hyundai napelemek zsindelyes (shingled cell) technológiája.
Zsindelyes technológia Az elnevezés a cellák zsindelyes tetőfedésre emlékeztető elrendezéséből ered: A lézerrel 5-6 szeletre darabolt cellákat egymással átfedésben kötik össze, hatékonyabban kihasználva a napelem felületét. Fém szalagkábelek helyett vezetőképes ragasztó gyűjti és vezeti el a megtermelt energiát, így nincs szükség a hasznos felületből kitakaró “busbar”-okra. Minden cella a vele szomszédos darabbal átfedésben kerül kötésre, így megszűnik a cellák közötti hagyományos 2-5 mm távolság. |
![]() |
A zsindelyes napelemek áramköreit horizontális és vertikális elrendezésben is ki lehet alakítani, melyek egymással párhuzamosan vannak kötve, de önállóan is képesek működni. Ennek köszönhetően kisebb az árnyékolási tényező befolyása a termelésre.
Az állított panelek a vízszintes árnyékok kiküszöbölésében a leghatékonyabbak: ha az árnyék csak egy sztringet érint, az mindössze 13%-os kieséssel jár. Ha a napelem felületét egy sztring kivételével teljesen hó vagy árnyék fedi, a szabadon maradt egy egység jóvoltából az akkor is működik. A működési hőnek köszönhetően pedig a hó gyorsabban leolvad, fényt engedve az addig inaktív celláknak.
A zsindelyes technológia további előnyei: – a cella-szelet áramfelvétele 1/5-e egy teljes celláénak |
![]() |
A zsindelyes technológia élenjárója a Hyundai gyártó.
A Wagner Solar nagyker kínálatában szereplő háztartási méretű rendszerekhez kapható 400 w-os, ipari méretű rendszerekhez pedig akár 470-480 W-os panelek nem csak hatékonyabbak más modulokhoz képest, de a többi napelem gyártótól megszokott 10-12 vagy max. 15 év termékgarancia helyett 25 évet garantál minden zsindely technológiás napelem esetében.
Napelemes cellatechnológiák
Az alábbi összehasonlító videóban Házi Ádám, a Wagner Solar kereskedelmi igazgatója bemutatja a különböző cellatechnológiákat, szó esik róla, mi a különbség a mono-és a polykristályos napelemek, a hagyományos, az osztott cellás és zsindelyes technológiák között. Mi az a bus bar és mért van rá szükség? Alapfogalmak és a mögöttük rejlő működési mechanizmusok mellett sorra veszi az elmúlt 10 év legfontosabb újításait.