A világ egyik legforgalmasabb vízi szállítóútvonalán a 2020-as években elkezdik csökkenteni a károsanyag-kibocsátást, a cél pedig az, hogy 2030-ra teljesen szénmentes hajózás valósuljon meg a területen.
Los Angeles kikötője, Sanghaj kikötője és a C40 Cities vezető ipari partnerekkel együttműködve a 2020-as évek során csökkentik a rakománymozgásból származó üvegházhatású gázok kibocsátását – írja a C40 egy sajtóközleményben. A C40 összegyűjti a világ csaknem 100 vezető városának polgármestereit egy hálózatba, a cél az együttműködés a klímaváltozáshoz kapcsolódó sürgős intézkedésekben való együttműködés elősegítése. Alapvetően a hálózat és a két kikötő célja az, hogy 2030-ra megkezdjék az átállást a nulla szén-dioxid-kibocsátású hajókra, hogy csökkentsék a világ egyik legforgalmasabb teherszállítási útvonalának kibocsátását.
A két kikötő és ipari partnereik, köztük a hajózási társaságok, valamint a rakománytulajdonosok Kínában és az Egyesült Államokban, kötelezettséget vállaltak arra, hogy 2022 végéig elkészítik a zöld folyosó megvalósítási tervét, amely felvázolja, hogyan lehet ennek a tengeri hajózási folyosónak a szén-dioxid-mentesítését reálisan előmozdítani.
A kereskedelmi hajózás a felelős a globális károsanyag-kibocsátás 3 százalékáért. Az előrejelzések szerint a hajózáshoz kapcsolódó kibocsátások 2050-re meg fognak duplázódni, ha az iparág nem tesz ez ellen semmit. A Csendes-óceánon átívelő hajózási folyosó a bolygó legforgalmasabb hajózási folyosója, 2020-ban a világ összes konténerszállítmányának 21 százaléka mozgott itt. Az elmúlt húsz évben a Los Angeles-i kikötő volt a legforgalmasabb a nyugati féltekén, a konténerszállítást tekintve azonban a sanghaji kikötő még ezt is lekörözi. Éppen ezért óriási hatása lehet annak, ha a két kikötő közötti hajózási útvonal kibocsátásmentessé válik.
A Zöld Hajózási Folyosó tervének főbb kikötései a következők:
„A nemzetközi együttműködés elengedhetetlen a globális ellátási láncok szén-dioxid-mentesítéséhez. Bízunk benne, hogy a sanghaji hatóságokkal, a vezető hajózási társaságokkal és a nagyobb rakománytulajdonosokkal együttműködhetünk a tengeri szállítási lánc üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csökkentése érdekében. Ideje elkezdeni ezt a fontos munkát” – mondta Gene Seroka, a Los Angeles-i kikötő ügyvezető igazgatója.
„Sürgősen fel kell gyorsítani a hajózási szektor szén-dioxid-mentesítésére irányuló erőfeszítéseket, ha a globális felmelegedést 1,5 °C-ra akarjuk korlátozni” – nyilatkozta Mark Watts, a C40 Cities ügyvezető igazgatója. „Reméljük, hogy az erre hajlandók nemzetközi koalícióinak megalkotásával, valamint egy skálázható és megismételhető modell létrehozásával, ez az úttörő zöld kezdeményezés globális léptékű cselekvést katalizál majd.”