Az Európai Bizottság kedden ismerteti az energiaforrások diverzifikálására és az energiabiztonság megerősítésére vonatkozó lehetőségeket, hogy az ukrajnai inváziót követően kevésbé függjön Oroszországtól – közölte Valdis Dombrovskis, a Bizottság alelnöke hétfőn – áll a Reuters cikkében.
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint 2021-ben az EU gázimportjának mintegy 45%-a, az EU gázfogyasztásának pedig közel 40%-a származott Oroszországból.
„Kedden közzéteszünk egy energiaügyi közleményt, amelyben felvázoljuk, hogy milyen lehetséges uniós lépéseket tehetünk annak érdekében, hogy diverzifikáljuk az orosz szállításoktól való eltávolodást, és növeljük energiabiztonságunkat” – mondta Dombrovskis az Európai Parlament gazdasági bizottsága előtt.
A lehetőségek között szerepel a földgáz beszerzésének közös lebonyolítása, a stratégiai tárolók létrehozása bizonyos kapacitásszintekkel, amelyeket a következő téli szezon előtt kell elérni, valamint az ellátások diverzifikálása – mondta.
A törvényhozók megkérdezték Dombrovskist és Paolo Gentiloni gazdasági biztost, hogy a COVID-19 járványból való kilábalást segítő meglévő forrásokat milyen mértékben lehetne az energiaproblémák megoldására fordítani.
Dombrovskis elmondta, hogy az EU-tagállamoknak 2023 augusztusáig kell jelezniük, ha hiteleket kívánnak felvenni, és hogy ezek felhasználhatók az energiaellátásba történő beruházások finanszírozására.
Gentiloni elmondta, hogy a helyreállítási és rugalmassági alapoknak már most is jelentős az energetikai összetevője, 41%-át az éghajlati célokra fordítják. Mint mondta, mintegy 65 milliárd eurót (70,6 milliárd dollár) különítettek el energiahatékonyságra, 27 milliárd eurót pedig megújuló energiára és hálózatokra.
A biztos azt is fontosnak nevezte, hogy a gázellátási problémák esetén elkerüljék a szakpolitikák egymástól való eltérését az EU-ban.
„Ha egy nagy válság esetén a tagállamok közötti eltérés veszélye áll fenn, napirendre kell tűznünk egy további támogatási és kompenzációs mechanizmusról szóló vitát” – mondta Gentiloni.