Az orosz-ukrán háború egy csapásra új fő célt adott az Európai Unió energiapolitikájának: megszabadulni az orosz gázimporttól való függőségtől. Az ötletelésbe az EU kormányának is nevezett Európai Bizottság, illetve a tagállamok mellett sok szakmai szervezet is nagy lendülettel vetette bele magát, így ma már számos különféle forgatókönyv létezik a néhány hónapja még elképzelhetetlen terv kivitelezésére. Ezeket vetjük össze cikkünkben.
A szén, földgáz, olaj hármasból a legkeményebb diónak az EU teljes éves földgázfelhasználásának több mint 40 százalékát adó orosz import felszámolása tűnik, amit a célzott szankciók kivetésétől való tartózkodás is jelez. A függőség felszámolása ugyanakkor egyáltalán nem lehetetlen vállalkozás, ahogyan ez a témában megjelent tervekből is kiderül. Ezek mindegyike szerint elengedhetetlen az energiatakarékosság fokozása, a megújuló energiaforrások terjedésének felgyorsítása és új földgáz-importforrások bevonása. Ezzel együtt sok különbség is felfedezhető az elképzelésekben, például arra vonatkozóan, hogy a cél eléréshez végre kell-e hajtani új gázinfrastruktúra-fejlesztéseket. Amiben a tervek szintén eltérést mutatnak, az a leválás időigénye: ezek szerint 2027-ig, 2025-ig, sőt, akár már a következő télig is megvalósítható a függetlenedés, de utóbbi esetben olyan, radikális intézkedésekre is szükség lehet, mint a fogyasztás korlátozása.
Európai Bizottság: 2027
Brüsszel szerint az EU Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségének fokozatos megszüntetésére „jóval 2030 előtt”, a Bizottság májusban megvitatandó javaslata szerint 2027-ben sor kerülhet. Ennek érdekében a Bizottság a tavaly nyári, az üvegházhatású gázok kibocsátására fókuszáló „Fit for 55” csomag tervezett intézkedéseit kiegészítő REPowerEU tervet javasolja.
Ezek segítségével a Bizottság szerint már 2022 vége előtt körülbelül 100 milliárd köbméterrel mérsékelhető az EU éves földgázigénye, amely a 155 milliárd köbméteres tavalyi orosz eredetű gázimport kétharmadának felel meg.
Ez a megtakarítás új LNG-források bevonásából (50 milliárd köbméter), a csővezetékes import diverzifikálásából (10 milliárd köbméter), a mezőgazdasági melléktermékekből vagy szennyvízből is előállítható biometán-termelés fokozásából (3,5 milliárd köbméter), energiahatékonysági inézkedésekből (14 milliárd köbméter), a szél- és napenergia felhasználásának felgyorsításából (20 milliárd köbméter), ezen belül a tetőre elhelyezett napelemek telepítésének meggyorsításából (2,5 milliárd köbméter), valamint a hőszivattyúk bevezetésének meggyorsításából (1,5 milliárd köbméter) állna össze.
A következő években a maradék függőség is megszüntethető a fenti intézkedések továbbvitelével és a tisztahidrogén-termelés fokozásával. Utóbbi 2022 végéig még nem hoz eredményt, de hosszabb távon évi 25-50 milliárd köbméter orosz gáz kiváltására lehet alkalmas. Ehhez és az új földgázforrások bevonásához azonban a terv szerint szükség lehet új infrastruktúra-fejlesztésekre is, különös tekintettel a nemzetközi összeköttetésekre és a hidrogén-kompatibilitásra. Továbbá, az Európai Bizottság szerint sürgősen pótolni kell az európai uniós gáztartalékokat, október 1-ig legalább 90 százalékos töltöttséget elérve.
Lejjebb tekerni a hőfokszabályzókat
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) pár nappal az Európai Bizottság előtt, március elején ismertette 10 pontos javaslatát, mely rövid távon valamivel kisebb lehetőséget lát az orosz gáz kiváltására. E szerint egy éven belül több mint harmadával lehetne mérsékelni az EU orosz gázimportját, de az IEA a Bizottsághoz hasonlóan úgy véli, 2030 előtt teljesen fel lehetne számolni a függőséget. Az IEA terve szintén összhangban van az európai klímapolitikai törekvésekkel:
A gázrendszer bővítésére sincs szükség?
Egy civil szervezetek – Bellona, E3G, Ember and the Regulatory Assistance Project – alkotta konzorcium által március végén kiadott jelentés szerint az EU a bizottsági javaslathoz képest 2 évvel korábban, már 2025-re teljesen meg tudna szabadulni az orosz gáztól. További jelentős különbség, hogy az erős klímavédelmi elköteleződésű szervezetek szerint ráadásul ez a szénkivezetési folyamat leállítása és új földgáz-infrastruktúra – beleértve új LNG-terminálok – kiépítése nélkül is elérhető.
A jelentés szerint az EU-nak fokoznia kell az energiahatékonyság javítását, a megújuló energia terjedését és a villamosítást célzó beruházásokat, az energiahatékonyságot pedig energiabiztonsági prioritássá kell emelnie. A „Fit for 55” tervre alapozandó, azonban azt kiegészítő új politikai intézkedéseknek fel kell számolniuk a szél- és napenergia terjedése előtt álló akadályokat, és ösztönözniük kell a keresleti oldali, energiamegtakarítást eredményező fejlesztéseket – állítják.
A terv szerint a tiszta energiára való átállással és az energiahatékonyság javításával önmagában az orosz gázimport 66 százaléka, 101 milliárd köbméternyi gázigény váltható ki. Ezen belül a „Fit for 55” terv teljes megvalósításával 32 milliárd köbméteres, a további energia-hatékonysági intézkedésekkel 13 milliárd köbméteres, a hőszivattyúk telepítését és az elektrifikációt elősegítő pótlólagos lépésekkel 25 milliárd köbméteres, a megújuló áramtermelő kapacitások létesítésének előmozdításával pedig 31 milliárd köbméteres gázigénycsökkentés érhető el. Mindezen túl az orosz gáz létező gázinfrastruktúra felhasználásával történő kiváltásával pedig 51 milliárd köbméterrel mérsékelhető a felhasználás.
Bruegel: már idén megoldható a függetlenedés
A legradikálisabb tervet a Bruegel nevű brüsszeli gazdasági intézmény tette le az asztalra, mely szerint az Európai Unió már a következő telet is képes lenne orosz gáz nélkül kihúzni. Ehhez azonban szerinte a közösségnek egységesnek kell lennie a nehéz döntések meghozatalában, elfogadva, hogy az idő rövidsége miatt sok esetben nem lesz lehetőség tökéletes megoldások kidolgozására. Az agytröszt szerint meg is kell tenni a szükséges előkészületeket arra az eshetőségre, hogy az orosz gázáramlás esetleg teljesen leáll.
A legfontosabb azonnali kihívás a szervezet szerint az, hogy a következő tél előtt a lehető legtöbb gázt kell betárolni az európai gáztárolókba, összhangban az Európai Bizottság és az IEA javaslatával. A Bruegel számításai szerint az uniós gáztároló-kapacitás következő télig való feltöltése az előző évek átlagosan 12 milliárd eurós költségével szemben 70-80 milliárd euró közötti összeget emésztene fel.
A Bruegel három fő eshetőséget vázol az orosz gázimport idei alakulására vonatkozóan:
A magas árak, a háború negatív gazdasági következményei és a villamosenergia-szektor folyamatai miatt az IEA a 2021-esnél kisebb európai gázigényt jelez előre 2022-re. Ezt szükség esetén rendkívüli intézkedések is kiegészíthetik, mint a kényszerkorlátozások, az atomerőművek bizonyos országokban tervezett leállításának késleltetése, a gázalapú termelés szénnel és olajjal való kiváltása, a napenergia és hőszivattyúk telepítésének felgyorsítása vagy a lakossági és kereskedelmi energiamegtakarítés extra ösztönzése. Ezek, az éves uniós gázigényt összesen akár 20-30 százalékkal is mérsékelni képes lépések a rekord magas LNG-importtal együtt elegendőek lennének az orosz gáztól való függőség azonnali teljes felszámolásához is – állítja a szervezet. Ennek további feltétele, hogy a piaci szereplőket megfelelően ösztönzik arra, hogy magas áron vásároljanak és tároljanak gázt, majd azt zökkenőmentesen osszák szét az országok között. Mindemellett az időjárás szerepe is meghatározó, hiszen önmagában ez a tényező 10-30 százalékkal módosíthatja az idei keresletet.
Az orosz gázzal való gyors szakítás tehát nem lehetetlen, de a fogyasztók számára is érzékelhető további jelentős negatív hatásokkal járhat. Azonban már a függőség érdemi csökkentése sem egyszerű feladat, amihez több ágazatban összehangolt és tartós politikai erőfeszítésekre, valamint az energiapiacokról és a biztonságról szóló erős nemzetközi párbeszédre lesz szükség. Ennek során kritikus fontosságú a megerősített nemzetközi együttműködés az alternatív vezetékes és LNG-exportőrökkel, valamint a nagyobb gázimportőrökkel és -fogyasztókkal. A kormányok, az ipar és a fogyasztók közötti egyértelmű kommunikáció szintén elengedhetetlen eleme a sikeres végrehajtásnak – hívja fel a figyelmet az IEA.
Amint láttuk, a lassabb leválást feltételező forgatókönyvek zömmel a tiszta energiaforrásokra való átálláson, és az energiahatékonyság növelésén alapulnak. Ilyen, a témában született terv még például a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség, a Wärtsilä vagy éppen az Agora Energiewende tanulmánya is. Ezeket a szcenáriókat nagyrészt már a háború előtt kidolgozták, így gyakorlatilag „csak” az ezekben foglalt tervezett intézkedések fokozására, „felturbózására” lenne szükség. Már ha valóban hosszabb idő áll majd rendelkezésre a függőségből való kilábaláshoz. A dolgok jelenlegi állása, illetve a „reméld a legjobbat, készülj a legrosszabbra” bölcsesség jegyében azonban legalábbis érdemes minden eshetőséggel számolni.
Kiemelt kép forrása: pixabay.com