A megújuló és alacsony szén-dioxid-kibocsátású hidrogén alapvető fontosságú a kibocsátások visszaszorításában, de 2050-re a globális energiamixnek csak 5%-át fogja kitenni, ami nem elég az éghajlati célok eléréséhez – írja az első önálló hidrogénnel kapcsolatos kilátásokat tartalmazó elemzés.
Ahhoz, hogy a párizsi megállapodás szerinti, 1,5 fokban maximalizált átlaghőmérséklet emelkedés reális legyen, a hidrogénnek 13%-os részesedést kellene elérnie a DNV, norvégiai székhelyű kockázatkezelési szakértő szerint.
A energetikai tanácsadó cég saját modell alapján elemzi a világ energiarendszerét, és 2017 óta évente ad ki egy Energy Transition Outlook című kiadványt.
A vállalat első önálló hidrogénnel kapcsolatos kilátásokat tartalmazó elemzésében azt írják, hogy a hidrogén nagyobb mértékű elterjedéséhez, azaz a nettó nullás célok eléréséhez sokkal erősebb politikai mandátumokra, nagyobb keresletoldali ösztönzőkre és magasabb szén-dioxid-árakra lenne szükség.
A mai 5%-os globális részesedés alig több mint 200 millió tonna hidrogént jelent, amelynek 60%-a tiszta hidrogén, további egy-egy ötödét pedig olyan vegyületek, mint az ammónia és a szintetikus üzemanyagok teszik ki.
A DNV előrejelzése szerint Európa energiaátmenetre való összpontosítása 2050-re 11%-ra növelheti a hidrogén részesedését az energiaszerkezetben.
A hidrogén jelenleg csak vegyes formában található meg, és hasznosításához nagy mennyiségű energiára van szükség, ettől ma még drágává és gazdaságtalanná teszi a közvetlen villamosenergia-felhasználáshoz képest.
A fosszilis tüzelőanyagok villamos energiával való helyettesítése azonban nehéz az olyan ágazatok számára, mint a légi közlekedés, a hajózás és a nagy hőigényű ipari folyamatok. A megújuló energiával vagy alacsony szén-dioxid-kibocsátással előállított „zöld hidrogén” segíthet nekik csökkenteni szénlábnyomukat.
Sok szempontból úgy kell rá gondolni, mint a végső menedékként szolgáló alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásra. Ugyanakkor égető szükség is van rá” – mondta a DNV vezérigazgatója, Remi Eriksen a jelentésben.
A hidrogén előállítása elektrolízissel, amely a vízmolekulákat elektromos áram segítségével hasítja fel, jelenleg költségesebb, mint a fosszilis tüzelőanyagokból történő előállítása és a szén-dioxid, más néven kék hidrogén megkötése, mondta a DNV.
Ennek ellenére a tanácsadó cég előrejelzése szerint 2050-re a kifejezetten megújuló energiaforrásokon alapuló elektrolízis átlagos költsége a jelenlegi kilogrammonkénti 5 dollárról 2 dollárra csökken. A kék hidrogén költsége a valamivel kevesebb mint 3 dollár/kg-ról 2,2 dollár/kg-ra csökken.
A norvég elemző előrejelzése szerint a század közepére a hidrogén több mint 70%-a zöld lesz.
Mindeközben a hidrogén régiók közötti szállításához szükséges infrastruktúra túlnyomó többségét újrahasznosított földgázvezetékek fogják biztosítani.
fotó: DNV