Korábban –az orosz olaj több mint 40%-át kitermelő- Rosznyeft a berakodási kikötőben adta el az olajat, ami azt jelentette, hogy a vevőnek kellett tankereket találnia, és az útra vonatkozó fuvardíjakat és biztosítási költségeket vállalnia.
Az új, szigorodó nyugati szankciók közeledtével azonban a Rosznyeft vevői arra kérik a vállalatot, hogy a biztosítási és fuvarköltségek átvállalásával gondoskodjon a végső rendeltetési helyre történő szállításról – mondta az ügyet ismerő három forrás a Reutersnek.
A Rosneft ügyfelei közül sokaknak nincs olyan kereskedelmi vállalkozása, amely a szállításokat megoldaná. A Rosznyeft ezen lépése, vagyis, hogy fuvarozási szolgáltatásokat kínál fel, segíteni fogja azokat a szankciókkal nem sújtott régióbeli ügyfeleket, hogy elkerüljék a bonyodalmak miatti késedelmeket.
Oroszország növelte az Ázsiába, Afrikába és Dél-Amerikába irányuló exportját, miután a nyugati országok szankciókat vezettek be az ukrajnai fellépése miatt.
Oroszország tengeren szállított uráli nyersolaj exportja Ázsiába idén január-szeptemberben hatszorosára ugrott 2021 azonos időszakához képest – számolta a hírügynökség a Refinitiv Eikon hajókövető adatai alapján.
Az újabb és újabb, egyre szigorodó nyugati szankciók fenyegetése kapcsán a Rosznyeft vevői arra kérik a vállalatot, hogy a biztosítási és fuvarköltségek átvállalásával intézze a szállítást a végső rendeltetési helyre.
Oroszországból még mindig jelentős mennyiségű olaj és termék áramlik az Európai Unióba, de Moszkvának decembertől, amikor december 5-én teljes uniós embargó lép életbe, a teljes olajexport negyedét át kell irányítania.
A G7-országok közül néhányan azon dolgoznak, hogy árplafont vezessenek be az orosz olajra, bár még nem világos, hogy ez a gyakorlatban hogyan fog működni.
A Rosneft szóvivője szerint a vállalat „elegendő tapasztalattal és felkészültséggel rendelkezik ahhoz, hogy bármilyen, akár nagyon turbulens piaci körülmények között is hatékony lehetőségeket találjon rakományai szállítására”.
A szóvivő határozottan utalt arra, hogy a Rosznyeft képes ezeket a szolgáltatásokat is nyújtani.
A Refinitiv Eikon adatai alapján a Rosznyeft idén júniusban bérelte ki első 140 ezer tonna szállítására alkalmas Szuezmax hajóját, amikor a Fekete-tengerről Indiába küldött egy rakomány uráli nyersolajat.
A mennyiségek folyamatosan nőttek: októberben a Rosneft már közel 1 millió tonnányit bérelt, főként a Rosneftefloton keresztül, ami (a Refinitiv Eikon és a kereskedők adatai szerint) a vállalat októberre tervezett 2,5 millió tonnás uráli nyersolaj tankhajóexportjának közel 40%-át jelenti.
A Rosznyeftflot, amely a honlapja szerint mindössze öt tankerrel rendelkezik, több hajót is bérelt a nyílt piacon, amihez gyakran használja a Sovcomflot (SCF) orosz állami hajózási társaság tankereit.
Az elmúlt hónapokban bérelt tartályhajók Indiába, Törökországba, Spanyolországba, Olaszországba, Görögországba és Kubába is szállítottak olajat – eerül ki a Refinitiv Eikon adataiból.
A Rosznyeft korábban un. „free-on-board” értékesítéssel hosszú távú megállapodásokat kötött, melyben a vevők, a nagy kereskedelmi csoportok a szállítási, biztosítási és kereskedelmi műveletek költségeinek nagy részét átvállalták.