Több mint duplájára akarják emelni a vízre telepített szélerőművek teljesítményét a dánok, ehhez természetesen újabb turbinákat is építenek. A vállalatok állami tender nélkül pályázhatnak.
Az orosz-ukrán háború miatt egyre sürgősebb az energiaimporttól és az orosz gáztól való függetlenedés, a problémát pedig a dánok saját szélerőmű-kapacitásuk drasztikus bővítésével oldanák meg.
A dán Orsted és a Koppenhágai Infrastrukturális Partnerek (CIP) összefogtak, hogy további 5,2 gigawatt tengeri szélenergiát fejlesszenek ki Dánia partjainál, ami az ország jelenlegi beépített kapacitását több mint duplájára emeli meg – közölte a két vállalat a Reutersszel.
Összesen négy projektet az úgynevezett nyitott ajtók eljárásával fejlesztenek, ez azt jelenti, hogy a fejlesztésben résztvevő vállalatok kormánypályázat nélkül kezdeményezik egy tengeri szélerőmű megépítését.
„Az Orsted és a CIP abban reménykedik, hogy a projektek a kormányzati pályázati projektek előtt és azzal párhuzamosan is megvalósulhatnak” – közölték a társaságok, hozzátéve, hogy a fejlesztések a terveik szerint már 2027-re vagy 2028-ra megvalósíthatóak lehetnek.
Fontos megjegyezni, hogy a kapacitásbővítés ilyen módja egyelőre csak tervek szintén létezik, még nem biztos, hogy meg is fog valósulni, mivel a hatóságok jóváhagyását kell kérniük.
Dániában eddig 2,3 gigawattnyi tengeri szélerőmű van telepítve.
A CIP-et az Orsted korábbi vezetői alapították 2012-ben, és azóta a megújuló energia egyik fő fejlesztője és alapkezelője lett. Az Orsted a világ legnagyobb tengeri szélenergia-fejlesztője.
Az 50/50 arányú partnerség egyesülési engedélyezési kötelezettség alá esik, ennek eredménye 2022 vége előtt várható.