A Sono Motors egy német vállalat, amely a Sono Sion elektromos napelemes autó fejlesztésén dolgozik. A cég által tervezett jármű különlegessége a műanyag karosszériaelemekbe ágyazott napelemek a tetőn és az oldalakon egyaránt.
A német cég azt állítja, hogy 2023 közepére egy napelemes elektromos járművet hoz forgalomba Európában. A Sono a Sion nevű autót az Egyesült Államokban már bemutatta, a későbbi hazai megjelenést megelőlegezve.
Az autó ára 25 000 dollár, ami megfizethetőbb, mint az amerikai piacon kapható legtöbb elektromos autóé. Az autó külseje – tető, ajtók, sárvédők és a motorháztető – 465 beépített napelemmel van ellátva. A vállalat becslése szerint a napenergia önmagában körülbelül 70 mérföldnyi vezetést tesz lehetővé hetente.
A hosszabb utakhoz azonban a Sion egy lítium-vas-foszfát akkumulátorral rendelkezik, amely 190 mérföldes hatótávolsággal rendelkezik, és amelyet a kínai BYD elektromos jármű- és akkumulátor-óriás gyárt.
A Sono a finn Valmet Automotive vállalattal kötött szerződést a Sion gyártására, és a vállalat szerint Európában már 42 000 előjegyzés van az autóra. A cél 2030-ig 257 000 Sion gyártása.
Laurin Hahn vezérigazgató szerint a szerződéses gyártás az elsődleges tényező, ami lehetővé teszi a vállalat számára, hogy alacsonyan tartsa a költségeket.
A Sono egy általa kifejlesztett polimer alapú napelemes technológiát használ. „Számos szabadalmunk van, több mint 30 szabadalom” – mondta Hahn. „És ez nagy különbség, mert az összes többi vállalat, amelyik megpróbálja integrálni a napenergiát, többnyire üveget használ. Az üveg nehéz, lassú a gyártás és nagyon drága.” Egy alkalmazás az autó műszerfalán, amely valós idejű információkat ad a sofőröknek arról, hogy az autó éppen mennyi napenergiát termel. A sofőrök az alkalmazáson keresztül vezérelhetik az árammegosztást is, így a Sion akkumulátorát más elektromos eszközök, köztük elektromos autók töltésére is használhatják, a tulajdonos által választott áron. Bár ma még nem állnak rendelkezésre tömegesen forgalmazott napelemes elektromos járművek, Hahn úgy véli, hogy ez a technológia hamarosan elterjed. „Úgy gondoljuk, hogy megvan benne a potenciál, hogy mainstream technológiává váljon. A mi küldetésünk az, hogy minden járművön legyen napelem, mert nincs értelme, hogy ne legyen rajta. Nagyon költséghatékony. Nem növeli a költségeket a gépkocsi anyagköltségeihez. Tehát tulajdonképpen nincs okunk arra, hogy miért ne építsük be.” Kép forrása: unsplash