A Mol-csoport tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye az EBITDA 1,449 milliárd USD-t ért el az erős Upstream és Downstream teljesítménynek köszönhetően, amelyet számos makrogazdasági tényező segített. Az EBITDA elérte az 1335,1 milliárd forintot (3,627 milliárd dollár) az idei első három negyedévben, így a társaság a 4,1-4,4 milliárd dollár közötti tartományba emelte az éves EBITDA-iránymutatást.
Hernádi Zsoltnak a MOL vezérigazgatójának több megjegyzése is volt az eredményekkel kapcsolatban.
„A makrokörülmények kedvezően alakultak az olaj- és gázipar számára az év első háromnegyed évében” – mondta Hernádi. A vezérigazgató azonban azt is hozzáette, több olyan tényező van a világban jelenleg, amik nehézséget okoznak az iparág számára. “a bizonytalan külső környezet, a kibontakozó recesszió, az állami beavatkozások, a különadók bizonytalanságot okoznak az iparágban. Úgy tűnik, az EU-s szankciók meghatározzák Európa gazdasági jövőjét, a harmadik negyedév ugyanis nagyon szűkösnek bizonyult ellátásbiztonsági szempontból Kelet-Közép-Európában”
Hernádi, emellett kiemelte a zöld átmenetre való törekvéseket is:
Az Upstream EBITDA megduplázódott az egy évvel korábbihoz képest. Az erős eredmény legfőbb hajtóereje a makrokörnyezet volt, amely képes volt ellensúlyozni az extra bányajáradékok hatását az utolsó negyedévben. A harmadik negyedévben a Downstream EBITDA éves szinten 741 millió dollárra (297,5 milliárd forint) nőtt, de 14%-kal csökkent a második negyedévhez képest.
A Fogyasztói Szolgáltatások EBITDA-ja 43 százalékkal csökkent a tavalyi harmadik negyedévhez képest. A régióban az üzemanyag-ársapka miatt a szegmens eredménye 85 millió dollárral (mintegy 34 milliárd Ft) csökkent.
A Mol részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a papír záróára csütörtökön 2582 forint volt. Az elmúlt egy évben a részvények legmagasabb árfolyama 3170, a legalacsonyabb 2300 forint volt.
Kép forrása: MOL