Az ENSZ 27. klímakonferenciáján mintegy 200 ország küldöttsége vesz részt.
Másrészt az olyan szélsőséges időjárási jelenségek, mint a közelmúltban Pakisztánban bekövetkezett katasztrofális áradások megmutatták, hogy az éghajlatváltozás már itt és most is komoly problémákat okoz, és hogy az ellene hozott intézkedések nem tűrnek halasztást.
A konferencia előestéjén Antonio Guterres ENSZ-főtitkár kijelentette, hogy
…a gazdag országoknak részletes terveket kell benyújtaniuk, amelyekkel alátámasztják a szegényebb országoknak az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodáshoz nyújtott pénzügyi támogatásra vonatkozó ígéretüket.
A fejlett országok azt mondták, hogy évente 100 milliárd dollárt fognak ilyen jellegű támogatásként nyújtani, és Guterres szerint a pénzeszközöket „lehetőleg támogatásként, nem pedig kölcsönként” kell folyósítani.
A világnak meg kell védenie az embereket és közösségeket az éghajlati vészhelyzet közvetlen és egyre növekvő kockázataitól. Nincs vesztegetni való időnk” – mondta.
Wael Aboulmagd nagykövet – az egyiptomi kormány különleges tanácsadója – szerint a konferenciának meg kell kezdenie a vitát a veszteségek és károk finanszírozásáról.
Felmerül többek között az éghajlatváltozás következményei által súlyosan érintett országok, például Pakisztán kártérítésének kérdése is.
Számeh Sukri egyimptomi külülgyminiszter kiemelte, hogy a kérdés napirendre tűzése a szolidaritás és az éghajlat okozta katasztrófák áldozatainak szenvedése iránti empátiát tükrözi.
Aboulmagd nagykövet szerint az éghajlati válság súlyossága azt jelenti, hogy ahogy a dolgok eddig mentek, úgy nem mehetnek tovább.
Mindenkinek fel kell nőnie a feladathoz” – mondta a nagykövet.
A COP27 során megvitatásra kerülő, az iparágat érdeklő kérdések között szerepel a szén-dioxid-leválasztás, -hasznosítás és -tárolás (CCUS), a természetalapú kibocsátás-kiegyenlítés és a fejlődő országokban a szén kiszorítására irányuló gázprojektek finanszírozása.
A tavalyi COP26-os glasgow-i konferenciával ellentétben a COP27-es konferencián nem lesznek jelentős új globális kezdeményezések. Ez azt jelenti, hogy nehezebb lesz meghatározni, hogy mitől lesz sikeres vagy sikertelen, de még így is hozhat néhány szerény, de jelentős eredményt.
A napirend még változhat. Azt mindenesetre érdekes lesz figyelni, hogy vajon Kína csatlakozik-e a globális metánfelajánláshoz.
Az ENSZ 27. klímakonferenciáján mintegy 200 ország küldöttsége vesz részt.
fotó: Antonio Guterres, ENSZ főtitkár (minurso.unmissions.org)