A kommunikációban egyre erősődő hangokakat hallató afrikai vezető szerint a fosszilis tüzelőanyag-ipar uralma kezd megroppanni. Például mert végre először fordult elő, hogy egy koppenhágai döntési dokumentumban a megújuló energiaforrások bővítésére vonatkozó megfogalmazás szerepelt.
A csúcstalálkozón részt vevő világ vezetői, mint például William Ruto, Kenya elnöke, a tiszta energia előnyeit hirdették.
Adow szerint annak, hogy a fosszilis tüzelőanyag-ipar kezd idegessé válni, egyértelmű másik jele, hogy mostanában hány lobbistát küldenek ezekre az éves éghajlat-változási tárgyalásokra, hogy megpróbálják megzavarni azokat, hogy a saját szennyezési terméküket reklámozzák.
Afrika a világ megújulóenergia-potenciáljának 39%-át tartalmazza.
„Még hosszú út áll előttünk, és a fosszilis tüzelőanyagokat gyártó vállalatok közömbössége az általuk okozott éghajlati szenvedésekkel szemben nem ismer határokat. De a sebezhetőek győzelme Sharmban megmutatja, hogy mit lehet elérni, ha elég ember áll egy jó ötlet mögé, és bizalmat ad nekünk, hogy véget tudunk vetni a világ fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségének, és véget is kell vetnünk ennek” – tette hozzá Mohamed Adow.
Azon túlmenően, hogy a fosszilis tüzelőanyagok leállításának tempója heves vita tárgyát képezte, az kétségtelenül előrelépés volt, hogy a Cop27-ben részt vevő országok megállapodtak egy un. speciális „veszteség- és káralap” létrehozásában, amely ténylegesen kártalanítaná azokat az embereket, akiket a legsúlyosabb éghajlati hatások értek.
Az, hogy ez egyáltalán napirendre került, önmagában nagy eredmény. Azonban az alap létrehozása még nem elégséges, vallják az aktivisták, hiszen jelenleg az egy üres edény. A következő feladat az lenne, hogy a pénz eljusson az alapon keresztül a rászoruló közösségekhez.
fotó: PSA