Talán úgy tűnhet, mintha a sci-fi világából származna, de a tudósok sikeresen használtak egy növényt, hogy létrehozzanak egy élő „bio-napelemet”, amely fotoszintézissel működik. A kutatók reményei szerint ez a (szó szerinti) zöld energia lehetővé teheti a jövőbeli fenntartható technológiák kifejlesztését.
Minden élő sejtben természetes biokémiai folyamatok során az elektronok – az atomokban található elektromosan töltött részecskék – körbe-körbe járnak. Ez a folyamat emberekben, baktériumokban, növényekben és gombákban egyaránt lejátszódik. Ahhoz azonban, hogy ezt az energiát hasznosítani lehessen, a kutatóknak ki kell találniuk, hogyan lehet ezt az áramot „befogni”. Ehhez az Amerikai Kémiai Társaság a fotoszintézis erejét használta fel.
Az elvonásához a kutatók elektromos vezetőket helyeztek a Corpuscularia lehmannii nevű növény leveleibe. Minden növény tartalmaz vizet – de a pozsgások különösen vízigényesek, így ideális jelöltek a kísérlethez. Egyetlen levél feszültségét 0,28 voltra mérték. Összehasonlításképpen: egy hagyományos autó akkumulátorának elektromos potenciálja 12,6 volt. Bár ez a teljesítmény kisebb, mint egy lúgos akkumulátoré, a kutatók hangsúlyozzák, hogy több levél sorba kapcsolásával növelhető a feszültség.
Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének legutóbbi, áprilisi jelentése szerint 2010 és 2019 között az üvegházhatású gázok éves átlagos globális kibocsátása az emberiség történetének legmagasabb szintjét érte el. A fotoszintézis bolygókímélő folyamat. A növények a szén-dioxid elnyelésével „szén-dioxid-nyelőként” működnek, és elvonják a kibocsátást a légkörből.
Kiemelt kép forrása: Wikipedia