Dr. Shenlong Zhao, a Sydney-i Egyetem vezető kutatója szerint ez “áttörést” jelenthet a megújuló energiaforrások terén – írja az Euronews.
“Ez jelentős áttörés a megújuló energiaforrások fejlesztése szempontjából, amely bár hosszú távon csökkenti a költségeket, eddig számos pénzügyi akadály állt a piacra lépés útjában.”
Az globális felmelegedés miatt sürgősen át kell állni a megújuló energiaforrásokra, például a szél- és napenergiára. A megújuló energiaforrások azonban nem mindig olyan következetesek, mint más források, ami azt jelenti, hogy akkumulátorokra van szükség a villamos energia későbbi felhasználásra történő tárolásához.
Sok akkumulátor ritkaföldfémekből, például lítiumból, grafitból és kobaltból készül. A klímasemlegesség eléréséhez az EU-nak 2030-ra a jelenleg használt lítium mennyiségének 18-szorosára, 2050-re pedig majdnem 60-szorosára lesz szüksége.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szeptemberben azt mondta, hogy a lítium és a ritkaföldfémek hamarosan fontosabbak lesznek, mint az olaj és a gáz. Ezeknek a fémeknek azonban ára van. A lítium kitermelése vízhiányt, a biológiai sokféleség csökkenését, az ökoszisztéma funkciók károsodását és a talaj degradációját eredményezheti.
Ha a fémet például párologtató tavakkal termelik ki, akkor egy metrikus tonna előállításához körülbelül 2,2 millió literre van szükség.
A nagyüzemi bányászat pénzügyileg is költséges. Itt jelenthet alternatívát a tengeri só akkumulátor.
Az olvasztott só akkumulátorok koncepciója nem új. Már 50 éve léteznek, de eddig rosszabb alternatívát jelentettek, rövid energetikai életciklussal. Ez az új akkumulátor azonban más. A tudósok megváltoztatták az elektródákat, hogy javítsák a kén – a tárolókapacitást meghatározó kulcselem – reaktivitását.
Az így kapott termék “szupernagy kapacitást és rendkívül hosszú élettartamot mutatott szobahőmérsékleten” – írják a Sydney Egyetem kutatói.
Mivel a tengeri só mindenhol megtalálható, a lítiumion-akkumulátorok potenciális alternatíváját jelentheti.
“Az olyan tárolási megoldások, amelyeket bőséges erőforrások felhasználásával állítanak elő, mint a nátrium – amelyet tengervízből lehet feldolgozni -, szintén képesek szélesebb körben nagyobb energiabiztonságot garantálni, és lehetővé teszik, hogy több ország csatlakozzon a dekarbonizáció felé történő elmozduláshoz.”
A kutatók most az új cellák továbbfejlesztését és kereskedelmi forgalomba hozatalát tervezik.
Kiemelt kép forrása: Canva