A jelentésből kiderül, hogy egy év alatt 25 százalékkal nőtt a blokk e megújuló energiaforrásból történő energiatermelési kapacitása – írja az Euronews.
A napenergia növekedése nem mutatja lassulás jeleit. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint az EU-nak 2023-ig mintegy 60 GW napenergiát kell telepítenie, hogy ellensúlyozni tudja az orosz gázhiányt.A SolarPower Europe úgy véli, hogy gyors és célzott támogatással Európa betölthetné ezt a hiányt.
Jelenleg 10 olyan uniós ország van, amely évente legalább 1 gigawatt napenergiával bűvül.
Németország a blokk minden más országánál többet, 2022-ben közel 8 gigawattot telepített. Az ország a 2000-es évek eleje óta tartja az első helyet, de az elmúlt évben nagy lendületet vett, mivel a magas energiaárak miatt a megújuló energiaforrás költséghatékony megoldássá vált.
Szorosan követte Spanyolország (7,5 GW), ahol a napenergia-beruházás 55 százalékkal nőtt 2022-ben. Ez részben a tetőre telepített napelemek növekedésének és az energiaválságnak köszönhető. Az első ötbe Lengyelország (4,9 GW), Hollandia (4,0 GW) és Franciaország (2,7 GW) fért még be. Hatodik helyen Olaszország végzett 2,6 GW-tal.
Portugália (2,5 GW) először került be a top 10-be, 2021-hez képest hihetetlen, 251 százalékos növekedést ért el a napelemrendszerek telepítésének mennyiségében.
A nyolcadik helyre Dánia (1,5 GW), a kilencedikre Görögország (1,4 GW), a tizedikre pedig Svédország (1,1 GW) futott be. Portugália és Svédország újoncok az élmezőnyben, Ausztria és Magyarország szorult ki miattuk az első tízből.
REPowerEU terv célja, hogy 2030-ra a megújuló energiaforrások aránya a blokk energiaellátásában 45 százalékra emelkedjen. A jelentés öt kulcsfontosságú módszert emel ki, amelyekkel az EU meglovagolhatja a gyorsan növekvő napenergia-hullámot, és elérheti ezt a célt.
A jelentés szerint több képzett szakemberre van szükség a napelemek telepítéséhez és a villamosenergia-hálózathoz való csatlakoztatásához. Ha több embert képeznének ki erre a munkára, az növelhetné a napenergia növekedésének ütemét az EU-ban.
A SolarPower Europe szerint a szabályozásnak stabilnak kell maradnia, az adminisztratív eljárásokat pedig egyszerűsíteni kell a napenergia-beruházások számának növelése érdekében. A villamosenergia-hálózat stabilitását és a napelemek európai gyártását is javítani kell a növekedést gátló akadályok elhárítása érdekében.