A projekthez a hajat országszerte a fodrászoktól gyűjtik össze, ami ezután egy gépbe kerül, amely matt négyzeteket készít belőle. Ezeket fel lehet használni a környezetet szennyező olaj és más szénhidrogének felszívására. Emellett biokompozit táskák is készíthetők belőlük. A négyzet alakú „szűrőket” a csatornákba lehet helyezni, hogy felszívják a vízben lévő szennyeződéseket, mielőtt azok a folyókba jutnának. Az árvizek okozta szennyezési problémák kezelésére és az olajszennyeződések eltakarítására is felhasználhatók.
Egyetlen kilogramm haj hét-nyolc liter olajat és szénhidrogént képes felszívni.
Míg a hosszú, egészséges tincseket parókák készítéséhez lehet felajánlani, a rövidebb hajvágásoknak számos más felhasználási módja van. Mivel a haj nitrogénben gazdag, kerti trágyaként is felhasználható.
Emellett különböző vállalatok kísérleteznek a haj építőanyagként való felhasználásával is.
A londoni székhelyű Biohm biogyártó vállalat emberi hajhulladékot használ fel a faalapú lemezanyagok és 3D-s tárgyak alternatíváinak előállítására. Az idei London Design Week-en a Sanne Visser stúdió olyan lakberendezési tárgyakat mutatott be, amelyekben emberi hajszálakat használtak fel.
A Hair Recycle Project weboldalán a haj erős tulajdonságait dicsérik: egy szál a saját súlyának akár 10 milliószorosát is elbírja. Amellett, hogy elnyeli a zsírt és a szénhidrogéneket, vízben oldódik és keratinrostjainak köszönhetően rendkívül rugalmas.
Isabelle Voulkidis, a brüsszeli Helyode szalon vezetője egyike annak a több tucat fodrásznak országszerte, akik fizetnek a projekt üzemeltetőinek, hogy begyűjtsék a levágott hajat.