Mielőtt az új esztendő autós újdonságainak ismertetésébe belekezdenénk, érdemes egy rövid kitérőt tenni.
A Toyota és a Stellantis csoportban közös, hogy a tisztán elektromos autók mellett nagy hangsúlyt fektetnek a hibridekre és a tölthető-hibridekre (PHEV).
Szokatlannak tűnik ez a fajta stratégia. Abban a világban, ahol az európai gyártókra komoly politikai nyomás került, hogy a lehető leghamarabb álljanak át tisztán elektromos hajtásra. A hagyományos hajtásláncú modellek gyártását pedig azonnal szüntessék meg. Ha nem így cselekszenek, akkor – a zöld csoportok – gyorsan és előszeretettel haladás ellenesnek bélyegzik őket.
A hozzáállás oka, hogy a két vállalat vezetője – valószínűleg – a való világban él. Ahol sok piacon az elektromos autók elterjedése még gyerekcipőben jár. Ilyen terület Ázsia legnagyobb része, a hajdani szovjet utódállamok, Dél-Amerika és Afrika.
S bármennyire fáj, de az Egyesült Államok és Európa azon államai is, ahol kevésbé támogatják az elektromos autók vásárlását és a lakosság jövedelemszintje alacsony.
A fenti helyeken működőképes megoldást jelentnek a széndioxid-kibocsátás csökkentésére a hibrid és a PHEV autók. Ugyanis ezek a városi forgalomban sokat használják az elektromos rendszerüket. A Toyota illetékesétől származó idevágó megjegyzés nagyon találó:
Az utóbbi idők hírei mintha a fenti cégeknek adnának igazat: a Tesla, a BYD és több más, csak elektromos autóban utazó vállalat részvényeinek értéke komolyat estek. Itthon pedig a Mobiliti sokadik áremelése, a nyilvános töltőket használókat kergeti az őrületbe. Ugyanis aki csak az utcai töltőkön tudja tölteni a járművét, az a jelek szerint rosszabbul jár, mint a hagyományos hajtóanyagot tankolók…
A hibridekre jó példa a friss Toyota Prius, amire – az elődeivel ellentétben – már jó ránézni. Az új, 223 lóerős hibrid modellt, sajnos csak tölthető hibrid kivitelben forgalmazzák majd Európában, aminek következménye, hogy nem lesz népautó.
Viszont a 69 kilométeres elektromos hatótávja és remek kinézete sok villanyautóban gondolkodót fog elcsábítani.
Az új Priusra – az elődeivel ellentétben – már jó ránézni. (Fotó: Toyota)
A Stellantis csoportnál már korábban volt róla szó, hogy egy kevésbé erős PHEV hajtásláncot is piacra dobnak. Így a flottás piacon nagyot szólhatnak, a 180 lóerőt és kb. 50-55 kilométeres elektromos hatótávot tudó hajtáslánccal szerelt autóik. Ez a Citroen C5 X-től kezdve, a Peugeot-k és Opeleken át számtalan modellben lesz elérhető. Igazi dízelhelyettesítő ez a hajtáslánc.
Jelenleg három kínai márka van jelen hivatalosan a hazai piacon. Az angol felmenőkkel rendelkező MG forgalmazói már nagyon várják az az MG4 és testvérmodelljének idei érkezését. Az MG4, 4,3 méter körüli szabadidő-autó. Ez a modell az Egyesült Királyságban már begyűjtött sok elismerést és az európai Év autója (COTY) választáson is jól szerepelt. Annak ellenére, hogy a döntőbe nem került be. Az új fejlesztésű padlólemezben 51 vagy 64 kWh-ás akkumulátor található.
Motoroknál a 170 vagy a 203 lóerős között lehet választani. A hatótávolságok nagysága pedig 350/432 és 450 kilométer.
Az Egyesült Királyságban már begyűjtött sok elismerést és az európai Év autója választáson is jól szerepelt. (Fotó: MG)
Az MG4 testvére az MG5 EV. Ez a típus 4,6 méteres és 156 lóerős villanymotor mozgatja. A divatos szabadidő-autó hatótávolsága 403 vagy 379 km.
A Volvo és a Lotus anyacége 2023-ban kezdi itthon és a környező országokban autóinak a forgalmazását. Mostanában széles modellválasztékot nem kell várni tőlük: az országos hálózatban egyelőre a Geometry C elnevezésű szabadidő-autó forgalmazása szerepel. Ezt már meg tekinthette a hazai szaksajtó, igaz csak egy statikus bemutató keretében. Itt csak be lehetett ülni a Geely-be, de menni nem lehetett vele. A 4,4 méteres, ötajtós szabadidő-autónak az első kerekeit, 204 lóerős villanymotor motor hajtja.
Az autó hatótávolsága – az akkumulátor nagyságától függően – 356 és 460 kilométer. Az áramtárolók 53 vagy 70 kWh kapacitásúak.
Mostanában széles modellválasztékot nem kell várni a Geely-től. (Fotó: Geely)
Található néhány közös pont a kínai márkákban. Az egyik, hogy az elektromos hajtásra voksolnak. A másik, hogy pár hónapos szállítási határidőkkel dolgoznak, ezzel gyorsan tudnak piacot nyerni a chip és alkatrész hiányos időszakban.
Árban nem lesznek látványosan olcsóbbak a konkurenseknél, amivel nyernek, az a jobb ár/érték arány.
Ezért a taxisokat és a flottás cégeket izgalmas ajánlatokkal tudják magukhoz csábítani. A friss fejlesztésű elektromos autóikkal veszélyesek ellenfelei lesznek az európai gyártmányoknak.
Kiemelt kép forrása: Toyota