Az európai vásárlók igyekeznek minél többet importálni a tilalom előtt, nyilatkozta Rohit Rathod, a Vortexa vezető olajpiaci elemzője.
A február 5-i európai tilalom érvénybe lépése után ugyanis megváltozik minden, a dízeltermék három hét múlva már máshonnan jön, hosszabb úton, kiszámíthatatlan áron és módon, szóval úgy néz ki, kisebb káosz elé nézhetünk.
A tilalom valószínűleg hiányt fog okozni a gázolajellátásban: várhatóan szűkül a kínálat, átalakulnak a globális szállítási útvonalakat és nő az áringadozás.
Európa valószínűleg kínai üzemanyaggal fogja pótolni a kiesett mennyiséget – amelynek egy részét orosz nyersolajból állítják majd elő. Kína az egy évvel ezelőttihez képest közel felével emelte meg a finomított olajtermékek 2023-as exportkvótáinak első tételét – írja a Reuters.
Mark Williams, a Wood Mackenzie kutatási igazgatója szerint a dízel exportja, amely valószínűleg a kvóták nagy részét teszi ki, elérheti a napi 400-600 ezer hordót január-júniusban.
Az európai finomítók egyszerűen nem termelnek eleget a nagy dízeles flották keresletének kielégítésére.
Tavaly, amikor a kormányok és a vállalatok igyekeztek megszakítani a gazdasági kapcsolatokat Oroszországgal, Európa a középdesztillátumként ismert gázolaj importjának közel felét még akkor is Oroszországtól kapta – derül ki a Refinitiv adataiból.
Az üzemanyag Oroszországból Északnyugat-Európába történő szállítása azonban általában egy hétig tart, míg a keletről érkező szállítmányok átlagosan 8 hétig tartanak, ami magasabb szállítási költségeket eredményez. A hosszabb utak növelik a dízelszállításra alkalmas hajók iránti keresletet.
Az elmúlt hónapokban a világ legnagyobb, 2 millió hordónyi olaj befogadására alkalmas tartályhajói közül néhányat béreltek ki, hogy gázolajat importáljanak Európába Ázsiából és a Közel-Keletről.
Az Oroszországgal közös határon fekvő Lettország ebben a hónapban importálta első gázolajszállítmányát Kínából, ami a kereskedelmi útvonalak átrendeződésének jele.
Elemzők szerint a hosszabb szállítási útvonalak miatt a finomított termékeket szállító tartályhajók iránti kereslet 2023-ban mintegy 7 %-kal fog növekedni 2022 harmadik negyedévéhez képest.
fotó: pixabay