Az Airportia repüléskövető cég adatai szerint a kínai repülési aktivitás december eleje óta több mint megháromszorozódott, és meghaladta a napi átlagosan 10 700 járatot. Az energiafogyasztást figyelő Nemzetközi Energiaügynökség szerint idén a repülőgép-üzemanyag lesz az olajkereslet növekedésének legnagyobb forrása.
Ázsiában, Európában és az Egyesült Államokban emelkednek az árak. Szingapúrban a repülőgép-üzemanyag hordónként 122,30 dollár körül mozog, ami 14%-os emelkedés az elmúlt két hétben. Európában az üzemanyag ára tonnánként 115 dollárra emelkedett, ami június óta a legmagasabb ár. A New York-i azonnali árakat csütörtökön 2,45 dollárral az amerikai ultra-alacsony kéntartalmú dízel felett jegyezték, amire legalább 2011 óta nem volt példa az évnek ebben az időszakában.
Az Egyesült Államokban a finomítói leállások táplálják az árnövekedést. A hideg időjárás az USA Öböl-menti partvidékén nemrégiben leállított néhány feldolgozóüzemet, ami felnyomta a repülőgép-üzemanyag felárát, mondta Gary Simmons, a Valero Energy kereskedelmi igazgatója.
Az Európai Unió február 5-i embargója a tengeri úton szállított orosz finomított termékek behozatalára szintén nyomást fog gyakorolni az európai kínálatra, és növelni fogja az amerikai finomítók igényét a hiány pótlására – mondták elemzők.
Az amerikai kormány adatai szerint az amerikai repülőgép-üzemanyag készletek tavaly 34 millió hordónál zárultak, ami 1990 óta a legalacsonyabb érték. A teljes szállított repülőgép-üzemanyag mennyiség, amely a keresletet jelzi, 2022-ben napi 1,56 millió hordó volt, ami 2019 óta a legmagasabb érték.
fotó: KLM