Érdekes döntés hozott Costa Rica vezetősége: egy olyan környezetvédelmi egyezséget mondott fel, amelyet kifejezetten az ország egyik területéről neveztek el. Az Escazu-megállapodás néven ismert szerződést 2018-ban írták alá a Costa Rica fővárosától nyugatra fekvő Escazu térségben, amikor még Carlos Alvarado volt az elnök, írja a Reuters. Utódja Rodrigo Chaves lett, aki ellenezte a megállapodást, azzal érvelve, hogy Costa Rica már rendelkezik megfelelő szabályozással a környezetvédelmi kérdésekben.
A 2021-ben hatályba lépett Escazu-megállapodás átfogó keretet biztosít a régió országai számára a környezetvédelmi intézkedések megerősítésére, különösen erős a környezetvédők jogaira vonatkozó követelményekben – az ellenük való erőszak ugyanis kifejezetten nagy probléma Közép- és Dél-Amerikában.
A The Guardian szerint az elmúlt tíz évben több mint 1700 környezetvédelmi aktivistát gyilkoltak meg, a Global Witness adatai szerint Brazília, Kolumbia, a Fülöp-szigetek, Mexikó és Honduras voltak a legveszélyesebb országok számukra.
Costa Rica kongresszusa túlnyomó többségben elutasította a ratifikációs időszak meghosszabbítására irányuló indítványt, gyakorlatilag bezárva az ajtót a szerződéshez való csatlakozás előtt. Az 57 képviselőből 41 a meghosszabbítás ellen szavazott.
A törvényhozók többsége azzal érvelt, hogy a szerződés túl nagy hatalmat adott azoknak, akik vállalatokat és más szereplőket vádolnak környezeti ártalmakkal, jelentsen ez bármit is.
A térség más országai azonban továbbra is ratifikálni szeretnék az egyezséget: Brazília új elnöke, Luiz Inácio Lula da Silva például felhívta a figyelmet arra, hogy minél előbb csatlakozni kéne a megállapodáshoz, hogy a környezetvédők jogait hatásosabban tudják megvédeni az országban. Mexikóban két éve van érvényben a szabályozás, de szakértők szerint nem elég hatásos abban, hogy a környezetvédőket megvédje.
Kiemelt kép forrása: Canva