Az olajcég a tavalyi utolsó negyedévben 438,8 milliárd forint (1,074 milliárd dollár) újrabeszerzési árakkal becsült tiszta EBITDA-t termelt, ami az előző negyedévinél 26 százalékkal alacsonyabb, 2021 utolsó negyedévében ugyanakkor 301,2 milliárd forintot (947 millió dollárt) tett ki az EBITDA.
A Mol fő piacának számító Kelet-Közép-Európában az ársapkák és különadók EBITDA-t érintő becsült hatása mintegy 1,6 milliárd dollár volt 2022-ben – jelezték.
A társaság közleménye idézi Hernádi Zsoltot, a vállalat elnök-vezérigazgatóját, aki úgy fogalmazott: az ukrán háború és ellátásbiztonságra gyakorolt hatásai, a szabályozási környezet és a kiszámíthatatlan makrokörülmények példátlan kihívások elé állították a Molt.
A tavaly elért kimagasló EBITDA még az extrém mértékű adók, ársapkák és szabályozói intézkedések mellett is lehetőséget biztosít a vállalat stratégiájában megfogalmazott transzformáció és fejlesztések végrehajtására – emelte ki.
47,8 százalékkal nőtt a horvát INA nettó nyeresége: a 2022-es pénzügyi évben elérte a 1,902 milliárd kunát (valamivel több mint 100 milliárd forint), mindez 2021-ben 1,287 milliárd kuna volt.
A jelentés szerint a dráguló üzemanyagárak pozitívan hatottak a horvát olajvállalat árbevételére, míg a hatósági gázár-szabályozás hatása majd csak 2023-ban jelenik meg.
Nőttek a beruházások is: 2022-ben a legkiemelkedőbb volt az elmúlt tíz évben, 71 százalékkal 2,7 milliárd kunára nőtt tavalyhoz képest. A befektetések 95 százaléka Horvátországban történt. Ezek közül a legnagyobb a rijekai olajfinomító korszerűsítési projektje és az Adriai-tenger északi részén zajló fúrási kampány.
Az INA 49,08 százalékban a Molé, a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a vállalatban. A cég 44,84 százaléka a horvát állam tulajdona.
forrás: MTI