A háború okozta pusztítás kiemelése érdekében a Greenpeace az ukrán Ecoaction civil szervezettel közösen összeállított egy térképet a környezeti károkról. Ez szemlélteti, hogy az orosz invázió hogyan pusztította el a természetet – írja az Euronews.
Zasiadko elmagyarázta, hogy a háború befejezése után az emberek még sokáig érezni fogják a környezetre gyakorolt negatív hatását. „Az ukrán kormány azt ígéri, hogy újjáépíti hazánkat – és a környezet része annak, amit újra kell építeni”.
A súlyos károkról az Ecoaction gyűjtött adatokat – ezt a feladatot a szakértők a háború előrehaladtával is folytatják. Ide tartoznak a rakétacsapások által okozott erdőtüzek, valamint az ipari létesítmények találatai által okozott levegő-, talaj- és vízszennyezés.
Ezeket az adatokat később műholdas felvételekkel megerősítették, és a Greenpeace feltérképezte.
A közel 900 összegyűjtött esetből 30-at választottak ki a térképre, hogy bemutassák a legsúlyosabb természeti károkat. Mindegyik esetet az okozott kár típusa szerint kategorizálták.
„Ugyanakkor nagyobb figyelmet kell fordítanunk a környezeti károkra, hogy a természet helyreállítása fontos része lehessen az Ukrajna jövőjéről szóló vitának.”
A fémrepeszektől kezdve a talajba szivárgó, táplálékláncot befolyásoló anyagokon át, a talajvizet szennyező, 40 elárasztott szénbányáig, a hatás óriási. És mindez 2014 óta történik, amikor az orosz csapatok először tették be a lábukat ukrán földre – állítja a két civil szervezet.
Úgy vélik, hogy a városok újjáépítésének a természet helyreállításával egy időben kell történnie.
„A természet helyreállításához eszközökre, szakértelemre és elkötelezettségre, valamint jelentős pénzeszközökre lesz szükség” – mondja Tsutsaiev. A Greenpeace és az Ecoaction a helyreállítási munkákhoz szükséges mechanizmusokra és pénzügyi források elkülönítésére szólít fel.
„Ezeket a pénzeszközöket már most ki kellene osztani, nem pedig akkor, amikor a háború véget ér.”
A TÉRKÉP IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL.
Kiemelt kép forrása: Canva