Lantos Csaba, energiaügyi miniszter példaértékűnek nevezte a Szolnoki Intelligens Városi Energia Modell (SZIVEM) projektet. Azt mondta: ez az első energiaközösség, amely az országban létrejött.
Hozzátette: egy konzervatív kormány értékrendje alapján és általában is törekszik arra, hogy helyben oldja meg a problémákat, és ez a beruházás a lokalitásról szól. Az energiaközösség lényege, hogy gyakorlatilag már a „trafó előtt” optimalizálják a felhasználást.
Az együttműködés keretében hat helyszínen helyeztek üzembe összesen 330 kW teljesítményű napelemes háztartási méretű kiserőműveket: a Bölcsődei Igazgatóság épületében, a Szivárvány Óvodában, a Gézengúz Óvodában és a Nyitnikék Óvodában szereltek fel megújuló energiát termelő egységeket, utóbbi helyszínen pedig fűtéskorszerűsítést is végrehajtottak. A Városmajor utcai orvosi rendelőben szintén korszerűbbre cserélték a kazánokat.
A fejlesztésnek köszönhetően ezek az intézmények az épületek tetején napelemekkel megtermelt energiát összehangoltan, egy 50 kVA teljesítményű energiatároló segítségével a mindenkori igényeikhez igazodva tudják felhasználni. Ezáltal az érintett épületek energiaköltségei csökkenthetők, és az energiafogyasztás mérése is hatékonyabbá válik.
Napelem a Szollak Kft. Arany János utcai épületén. (Fotó: E.ON)
Az energiaszolgáltató és Szolnok önkormányzatának együttműködése keretében a közintézményeken kívül négy lakóépületre is telepítettek napelemeket: a Mester utcában három, a Jókai utcában egy épületre került megújuló energiát termelő egység. A Mester utcában emellett kicserélték a kazánt, és egy 15 férőhelyes, napelemmel fedett parkolót, úgynevezett carportot is létesítettek. A parkolóba öt, egyenként 22 kW teljesítményű AC-töltőt (váltóáramú), a Városmajor úton pedig egy 75 kW-os DC-töltőt (egyenáramú) is telepítettek, amelynek köszönhetően a város lakói és a Szolnokra látogatók gyorsabban és kényelmesebben tölthetik elektromos járműveiket a jövőben, mindezt a helyben megtermelt és tárolt zöld energiával.
Az érintett épületen az E.ON elvégezte az energetikai felújítást is: megtörtént a falak hőszigetelése és a nyílászárók cseréje, hogy még tovább csökkenjenek az energiaköltségek.
Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária Csoport vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta: Szolnok városával értékeink és célunk közös: zöldebb, fenntarthatóbb életet szeretnénk biztosítani. Ezzel a beruházással nemcsak ennek érdekében tettünk nagy lépéseket, de abban is segítjük a város lakóit, hogy kiszámíthatóbb, költséghatékonyabb és még megbízhatóbb energiaellátásban részesüljenek. Büszkék vagyunk arra, hogy olyan technológiákkal tudjuk segíteni a várost, melyek segítségével közelebb kerülhetnek klímavédelmi céljaik megvalósulásához és csökkenthetik az intézmények energiaszámláját.
Napelem, hőszigetelés és nyílászárócsere a szolnoki Gézengúz óvodában. (Fotó: E.ON)
Szolnok városa és az E.ON közös projektje fontos szerepet tölthet be a hazai környezettudatosság építésében és mintaként szolgálhat a jövőben más települések, lakóközösségek, vállalkozások számára is, akik nyitottak az olyan közösségi, innovatív energetikai megoldásokra, melyek egyszerre szolgálják az energiafüggetlenséget, a klímavédelmet és a megfizethetőbb energiaellátást.
Szalay Ferenc, Szolnok Megyei Jogú Város polgármestere elmondta:
Napelem, carport, hőszigetelés és kazáncsere a szolnoki Mester úti társasházaknál. (Fotó: E.ON)
Dr. Kállai Mária, Szolnok országgyűlési képviselője kifejtette:
Az energiavállalat és Szolnok kooperációja immár hagyományosnak tekinthető: az energiavállalat 2019-ben e-töltőket telepített az önkormányzat megbízásából, 2017 óta pedig tizenhárom tisztán elektromos autó és kisbusz segíti a települési közfeladatok ellátását az együttműködésnek köszönhetően. A mostani közös munka eddigi eredményeként a szolnoki energiahatékonysági és energiaközösségi modell érdemelte ki 2022-ben a BCSDH Fenntartható jövőért díját klímavédelem és adaptáció kategóriában.
Kiemelt kép forrása: E.ON