A hónap elején a „Lightning McClean” becenévre keresztelt repülőgép sikeresen teljesített egy 15 perces tesztrepülést az Egyesült Államokban, egy pilótával és két repülőszemélyzettel a fedélzetén. A repülőgép fejlesztője, a Universal Hydrogen szerint a gép kétszer is megkerülte a washingtoni Moses Lake-i repülőteret alacsony, mintegy 10000 méteres magasságban. A repülőtér feletti második kör során a tesztpilóták visszavették a hagyományos hajtóművet, és elsősorban az egyetlen hidrogénhajtású motorral cirkáltak – írja az Euronews.
„Minden zaj a bal oldalról jött. A másik oldal csendes volt” – mondta a pilóta, Alex Kroll a Seattle Timesnak.
Az átalakított ATR 72-es repülőgép általában 50 utas szállítására alkalmas, de a nagy folyékony hidrogéntartály körülbelül 40-re csökkenti az ülőhelyeket. A cég állítása szerint a gép messze a legnagyobb repülőgép, amely elsősorban hidrogénhajtással közlekedik.
A szovjetek 1988-ban kísérletképpen egy hibrid repülőgépet repültek folyékony hidrogénnel. A három hajtómű közül azonban csak az egyiket hajtották hidrogénnel, és az ambiciózus hidrogénenergia-programot a Szovjetunió megszűnésével félretették.
A Lightning McClean a jobb szárny alatt egy hidrogénhajtóművel, a bal szárny alatt pedig a biztonság kedvéért egy hagyományos repülőgép-üzemanyaggal működő motorral repült.
A zöld hidrogén akkor keletkezik, amikor az elektromosság vízben folyik át. Ez azt jelenti, hogy vízgőz az egyetlen kibocsátás, amely a hidrogénes repülőgépet követi, ha az áram megújuló forrásból származik.
A vállalat közlése szerint már megállapodtak amerikai és európai fuvarozókkal a hidrogénüzemű utasszállító repülőgépeikről. A Connect Airlines, amely idén tavasszal regionális turbólégcsavaros járatokat indít, első körben az Egyesült Államokban adott megrendelést az Universal Hydrogennek 75 darab ATR 72-600-as regionális repülőgép hidrogénhajtásúvá alakítására.
Az Universal Hydrogen arra számít, hogy az szállítások 2025-ben kezdődnek.
A jelenlegi technológiát azonban csak rövid távolságokra tervezték. A nagyméretű, folyékony hidrogénnel töltött tartályok miatt a repülőgép hatótávolsága csökken. A vállalat becslése szerint a regionális utasszállító repülőgépek számára tervezett jelenlegi modelljeik a hagyományos repülőgép 1600 kilométeres hatótávolságának csak mintegy felét tudják repülni.
A vállalat azt mondja, hogy egy olyan sugárhajtómű kifejlesztésén dolgozik, amely képes hidrogént égetni a hosszabb távú repülések számára.
Kiemelt kép forrása: Universal Hydrogen