Az Európai Bizottság által közzétett becslések szerint a vállalatok által tett környezetvédelmi állítások mintegy 53%-a „homályos, félrevezető vagy megalapozatlan” információkat tartalmaz, míg 40%-a „teljesen megalapozatlan” – írja az Euronews.
A zöldmosás – a megtévesztő marketingstratégia, amelyet arra használnak, hogy az árukat a klímasemlegesség hamis látszatával álcázzák – az egész blokkban elterjedt, mivel a címkék, márkák és megnevezések sokasága összezavarja a fogyasztókat, és elmossa a határt a fenntartható és a környezetszennyező között.
A civil társadalom és az aktivisták már évek óta sürgetik a jelenség visszaszorítását, amely az éghajlati válság súlyosbodásával egyre népszerűbbé és kifinomultabbá válik. Ennek szellemében az Európai Bizottság március 22-én új szabályrendszert mutatott be, amely arra kötelezi majd a vállalatokat, hogy hiteles tudományos bizonyítékokkal támasszák alá a környezetbarát állításaikat.
Azoknak a cégeknek, amelyek környezetvédelmi címkével kívánnak megjelenni, független ellenőrzési folyamaton kell majd átesniük, mielőtt árujukat a szupermarketek polcaira helyeznék. Ennek az információnak könnyen hozzáférhetőnek kell lennie a fogyasztók számára, hogy megértsék, mi áll a termelési lánc mögött. Például egy QR-kód vagy egy weboldallink segítségével.
A zöld állításokról szóló irányelvnek nevezett új jogszabály nem hoz létre egységes, az egész EU-ra kiterjedő címkét, és nem tiltja be a már meglévőket. Ehelyett harmonizálni fogja a jelenleg a piacon lévő több száz környezeti címkére vonatkozó követelményeket.
A környezetvédelmi címke hozzáadása továbbra is a vállalatok saját belátása szerinti üzleti döntés marad. Ha azonban élnek vele, akkor ezt az irányelvet kell követniük. Azokat, akik figyelmen kívül hagyják a szabályokat, és kitartanak az eddigi „zöldmosási” gyakorlatuk mellett, büntetések fenyegetik, például pénzbírságok, a bevételek elkobzása és a közbeszerzésekből való ideiglenes kizárás.
Az EU hivatalos ökocímkéje mentesül a szabályok alól, mivel az már megfelel a harmadik fél által végzett ellenőrzés kritériumainak. A március 22-én javasolt jogszabályról a tagállamok és az Európai Parlament is tárgyalni fog, mielőtt hatályba lépne.
A sajtónak nyilatkozva Sinkevičius azt sugallta, hogy a jelenleg nem igazolt zöld címkék „többsége” eltűnik az irányelv átültetése után, de pontos számot nem kívánt mondani. Az Európai Környezetvédelmi Iroda (EEB) üdvözölte az irányelvet, mint „ígéretes eszközt a fenntarthatóságot zavaró, félrevezető állítások eltörlésére”, de sajnálatát fejezte ki, hogy nem tiltja egyértelműen a veszélyes vegyi anyagokat tartalmazó termékekhez kapcsolódó zöld állítások használatát.
Kiemelt kép forrása: Canva