Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke twitteren közölte, hogy „megállapodásra jutottunk Németországgal az e-üzemanyagok jövőbeni használatáról az autókban”. Volker Wissing német közlekedési miniszter pedig azt tweetelte, hogy szabaddá vált az út a kizárólag klímasemleges üzemanyagot használó belső égésű motorral szerelt járművek 2035 után is történő újbóli forgalomba helyezése előtt – írja az Euronews.
Wir sichern Europa Chancen, indem wir wichtige Optionen einer klimaneutralen und bezahlbaren Mobilität erhalten. 2|2
— Volker Wissing (@Wissing) March 25, 2023
Az Európai Unió tagállamai által a személygépkocsikra vonatkozó új szén-dioxid-kibocsátási normákra vonatkozó eredeti javaslatot Németország ellenállása miatt elhalasztották. Az EU 2035-től minden új, belső égésű motorral felszerelt autó értékesítését be akarta tiltani.
Németország mentességet kért az e-üzemanyagot használó autókra, azzal érvelve, hogy ezek szén-dioxid-semlegesek, ha megújuló energia felhasználásával és a levegőből leválasztott szén-dioxiddal készülnek, így nem bocsátanak további éghajlatváltozást okozó kibocsátást a légkörbe.
Wissing elmondta, hogy konkrét eljárási lépésekről állapodtak meg, és egy konkrét menetrendet tettek kötelezővé. „Azt akarjuk, hogy az eljárás 2024 őszéig befejeződjön” – tette hozzá. Timmermans azt is írta, hogy „most azon fogunk dolgozni, hogy a lehető leghamarabb elfogadják a gépkocsikra vonatkozó CO2-szabványrendeletet”.
A kérdés ideológiai éket vert a német kormányon belül a Wissing vezette liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) és a környezetvédő Zöldek pártja közé, amely a belső égésű motorok teljes betiltását támogatta. Németország fő ellenzéki pártja, a jobbközép Unió blokkja szintén ellenezte a belső égésű motorral hajtott járművek uniós szintű betiltását, arra figyelmeztetve, hogy az ártana az ország nagyra becsült autóiparának.
Nem csak elektromos járművel lesznek elérhetőek 2035-től. (Fotó: Canva)
A kritikusok szerint az akkumulátoros-elektromos technológia jobban megfelel a személygépkocsiknak, és az értékes szintetikus üzemanyagokat csak ott kellene használni, ahol más lehetőség nem lehetséges, például a légi közlekedésben.
A Greenpeace élesen bírálta a megállapodást.
Jan-Christoph Oetjen, az FDP közlekedéspolitikai szóvivője az Európai Parlamentben ezzel szemben nagy sikernek nevezte a megállapodást – jelentette a dpa német hírügynökség.
Kiemelt kép forrása: Canva