A Nemzetközi Alkalmazott Rendszerelemző Intézet (IIASA) tudósai szerint az elhagyott bányák megoldást jelenthetnek. Azt állítják, hogy a használaton kívüli bányák hatalmas „gravitációs akkumulátorokká” alakítása akár 70 terawattnyi energiatárolást is biztosíthatna. Ez elegendő lenne a világ teljes napi villamosenergia-fogyasztásának fedezésére – írja az Euronews.
A legtöbb akkumulátor, amelyet a mindennapi életben használunk, elektrokémiai folyamatok segítségével tárolja az energiát. Egy adott kémiai reakció során energia szabadul fel, amelyet aztán felhasználhatunk.
A gravitációs akkumulátorok ezzel szemben mechanikus szerkezetek. A megújuló energiaforrások által termelt többletenergiát használják fel egy súly felemelésére. Amikor a hálózat energiaszintje fogytán van, a súlyt leejtik, és a lezuhanás közben egy generátort működtetnek.
Az ilyen típusú akkumulátoroknak rengeteg különböző változata létezik. A legegyszerűbb – és legrégebbi – egyfajta ingaóra, amelyet a gravitációs erő hajt. A ma leggyakrabban használt típus a szivattyús víztározó. Itt a vizet magasabbra szivattyúzzák, hogy energiát tároljanak benne, majd turbinákon keresztül áramot termelnek belőle. A szivattyús tárolás nagyon elterjedt, a teljes telepített tárolási értéke 1,6 terawattóra.
A bányákban javasolt gravitációs rendszer globálisan 7-70 TWh energiakapacitási potenciállal rendelkezik – írják az IAASA kutatói az Energies című szaklapban megjelent cikkben.
Az IIASA kutatói által javasolt földalatti gravitációs energiatároló (UGES) modell a meglévő lifteket használja a homokkal teli konténerek felemelésére és leeresztésére.
A bányák kiválóan alkalmasak ilyen akkumulátorok elhelyezésére. Ennek oka, hogy már rendelkeznek mély aknákkal, amelyek segítségével le lehetne engedni egy súlyt. A gravitációs akkumulátoroknak legalább 300 méteres esési térre van szükségük a megfelelő működéshez.
A kutatók szerint az ilyen projektek megépítése az elszegényedett bányászközösségek bevételeit is elősegítheti.
„A bányák már rendelkeznek az alapvető infrastruktúrával és csatlakoznak az elektromos hálózathoz, ami jelentősen csökkenti a költségeket és megkönnyíti az UGES-erőművek megvalósítását.”
Kiemelt kép forrása: Canva