Svédország februárban az összes felhasznált áram 27 százalékát termelte szélerőművekből, ami rekordot jelentett, és csaknem megdöntötte az idén januárban felállított 26 százalékos csúcsot – írja az Euronews.
Az Ember energetikai kutatóintézet elemzése szerint az országban ez az eddigi legmagasabb arányú szélenergia-termelés. A mérföldkőre a megújuló energiaforrásokba történő többéves beruházás után került sor. Nicolas Fulghum, az Ember energia- és éghajlati adatelemzője szerint ez a törekvés kifizetődő.
Mivel a politika nagy ambíciót mutat a szélenergia további bővítésére, Svédország további előnyökre számíthat a költségek, a biztonság és az éghajlat szempontjából. A Svéd Éghajlatpolitikai Tanács évértékelő jelentése szerint azonban az országnak növekedni fog az üvegházhatású gázok kibocsátása is.
Svédország ambiciózus tiszta energiacélokat tűzött ki maga elé, és 2040-re teljesen megújuló alapú villamosenergia-termelést szeretne elérni. Az ország célja, hogy 2045-re ne legyen nettó üvegházhatású gázkibocsátása. Ezeket a célokat a szociáldemokrata kormány idején határozták meg, amelyet novemberben egy jobbközép hárompárti szövetség váltott fel.
A célok elérése érdekében Svédország rengeteg pénzt ölt a tiszta energiába. A szélkapacitás 2018 óta megduplázódott, és az ország most már közel 5000 turbinával büszkélkedhet. Ezek februárban mintegy 4 terawatt energiát termeltek, ami az ország villamosenergia-szükségletének 27 százaléka.
Svédország 2022-ben 2,4 GW szélenergia-kapacitást telepített. Ennél csak Németország telepített többet, mintegy 2,5 GW-ot. Egy gigawatt körülbelül 750 ezer háztartást tud ellátni energiával.
Svédország az elmúlt években nagymértékben beruházott a megújuló energiaforrásokba. (Fotó: Canva)
Az üvegházhatású gázok globális kibocsátása 2022-ben elérte az 58 milliárd tonnát, ami negatív rekordot jelent. A megújuló energiaforrások azonban képesek csökkenteni ezt az aggasztó értéket. A szélenergia a szénnel összehasonlítva energiaegységenként mindössze 0,02 százalékkal kevesebb CO2-kibocsátást eredményez.
Mivel a globális energiaárak tovább emelkednek – amit Oroszország ukrajnai inváziója is fokoz – a tiszta energiakapacitások kiépítése egyre sürgetőbbé válik.
A szélenergia különösen jó lehetőség, mivel esetében a vízenergiával ellentétben nem fenyeget a szárazság veszélye. Sajnos sok európai ország azonban lemaradásban van. 2021-ben az EU együttesen 34 GW szél- és napenergia-kapacitást telepített.
Az Ember elemzése szerint az éves bővítésnek növekednie kell, ha az éghajlati célokat teljesíteni akarják. A blokknak 2026-ig összesen 76 GW-ra lesz szüksége ahhoz, hogy a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokon belül maradjon.
Az előre jelzett kiépítési ütemek mellett a 27 uniós országból csak négy (Finnország, Horvátország, Litvánia és Svédország) fogja elérni a megfelelő szélerőművi kapacitás növekedést ahhoz, hogy ezt a célt elérje.
A szélenergia-termelés terén elért sikerei ellenére Svédországnak még hosszú utat kell megtennie az éghajlatvédelem érdekében. Cecilia Hermansson, a svéd éghajlat-politikai tanács elnöke szerint az új jobbközép koalíciós kormány nem elég ambiciózus az éghajlatvédelem terén.
Ha valóban igazak a jóslatok, akkor 20 év óta először fog nőni a károsanyag-kibocsátás a skandináv országban.
Kiemelt kép forrása: Canva