Hogyan működnek a műanyag zacskók betiltása – és mit gondolnak róluk a helyiek?
A műanyag zacskók használatának tilalma olyan törvény, amely korlátozza a könnyű műanyag zacskók használatát az üzletekben. Néha teljesen betiltják, máskor pedig a fogyasztóknak díjat kell fizetniük a vásárlásukért. A tilalmak gyakran csak a vékony műanyag zacskókra vonatkoznak, a vastagabb, újrahasználható zacskók továbbra is megvásárolhatók.
Banglades volt az első ország, amely 2002-ben bevezette a műanyag zacskók betiltását.
Világszerte a tilalmakat különböző szigorúsággal vezetik be. Kenyában a zacskók gyártásáért – amelyek eltömítik az ország infrastruktúráját és árvizeket okoznak – akár négy év börtönbüntetés vagy 36 000 eurós bírság is kiszabható. Az ilyen teljes tilalmak Afrikában és Ázsiában is gyakoriak. Ezek a területek importálják a globális észak „újrahasznosítható” szemetének nagy részét, és így sokkal súlyosabban szembesülnek a műanyagokkal való rossz gazdálkodás következményeivel.
A műanyag zacskókon kívül sok ország más típusú egyszer használatos műanyagokat is betilt, mint például az EU, amely megszabadult az egyszer használatos evőeszközöktől, szívószálaktól, lufipálcikáktól és kávépálcikáktól.
Európában 18 országban – köztük Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Izlandon és Albániában – tiltották be a vékony műanyag zacskók használatát. További 23 országban a fogyasztóknak díjat kell fizetniük. További kettő – Svájc és Norvégia – lehetővé teszi a műanyagipar számára, hogy „önkéntes díjat” vessen ki a zacskók használatára.
A műanyag zacskók fogyasztása a balti és a skandináv országokban a legmagasabb, derül ki az Eurostat 2019-es adataiból. Lettország (284 zacskó fejenként, évente) és Litvánia (332) jóval több műanyag zacskót fogyasztott, mint bármely más európai ország. Ez azonban megváltozhat, mivel 2025-től a lett üzletek már nem adhatnak ingyen műanyag zacskókat. Litvániában idén lép életbe hasonló tilalom.
A legalacsonyabb felhasználás Portugáliában (8), Belgiumban (17) és Lengyelországban (23) tapasztalható. Portugália 2021-ben tiltotta be a zacskókat, két évvel Lengyelország után.
A műanyag zacskók betiltása eddig nagyon sikeres volt. A vékony műanyag zacskók betiltása Kaliforniában 71,5 százalékkal csökkentette a fogyasztást.
A kutatások azt mutatják, hogy az adók is működnek. A meglévő tanulmányok 2019-es áttekintése szerint az illetékek és adók 66 százalékkal csökkentették a használatot Dániában, több mint 90 százalékkal Írországban, 74-90 százalékkal Dél-Afrikában, Belgiumban, Hongkongban, Washington D.C.-ben, Santa Barbarában, az Egyesült Királyságban és Portugáliában, és körülbelül 50 százalékkal Botswanában és Kínában.
És a hatás a helyszíneken is látható. A 2022-es éves strandtakarításon az amerikai New Jerseyben – ahol nemrég vezették be a tilalmat – az előző évhez képest 37 százalékkal csökkent a begyűjtött műanyag zacskók száma. Hasonló mértékben csökkent a szívószálak és az elvitelre szánt edények száma is.
Az adókat a lakosság általában negatívan fogadja.
A műanyag zacskókra kivetett adó azonban más tészta. Írországban – ahol a műanyag zacskók használata 90 százalékkal csökkent az adó bevezetése után – a politika nagyon népszerű volt.
„Az ír műanyag zacskókra kivetett adó olyan népszerűnek bizonyult az ír lakosság körében, hogy politikailag káros lenne megszüntetni” – írták a kutatók egy 2007-es tanulmányban.
Kiemelt kép forrása: Canva